V Rusku bol zaznamenaný nárast počtu pacientov so závislosťou od alkoholu

Ruský štatistický úrad (Rosstat) v roku 2022 - po desiatich rokoch poklesu - zaznamenal prvé zvýšenie počtu ľudí, u ktorých bola diagnostikovaná závislosť od alkoholu. Ide o 54 200 nových pacientov, z toho v prípade 12 900 z nich lekári konštatovali alkoholovú psychózu. V pondelok o tom informovala stanica Rádio Sloboda (RFE/RL), ktorá sa odvolala na článok ruského denníka Kommersant vychádzajúceho z údajov Rosstatu.

15.01.2024 13:38
debata (9)
Zásah polície na párty v opustenej pôrodnici v centre Bratislavy
Video

V desaťročí v rokoch 2010–21 pritom počet ľudí, u ktorých bola diagnostikovaná porucha spojená s požívaním alkoholu, klesol zo 153 900 na 53 300.

V roku 2022 však lekári v Rusku diagnostikovali takéto ochorenie u 54 200 nových pacientov. Do tejto štatistiky pritom nie sú zahrnutí od alkoholu závislí ľudia, ktorí sa liečia na súkromných klinikách, podotkol Vladimir Mendelevič, ktorý je vedúcim Katedry lekárskej a všeobecnej psychológie Kazanskej štátnej lekárskej univerzity.

Ruské ministerstvo zdravotníctva uviedlo, že „trend k nižšej spotrebe alkoholu“, ktorý sa za posledných 15 rokov vyznačoval poklesom úmrtí na otravu alkoholom z 15 na 100-tisíc obyvateľov na sedem zo 100-tisíc obyvateľov, narušila pandémia vyvolaná infekčným ochorením COVID-19.

Trend znižovania nadmernej konzumácie alkoholu „trochu spomalili aj sociálne a ekonomické otrasy, stupňujúce sa geopolitické konfrontácie a sankcie“ uvalené na Rusko za jeho politiku voči Ukrajine a vpád ruskej armády na ukrajinské územie. V rozhovore pre Kommersant to podľa RFE/RL uviedol Ruslan Isajev, ktorý vedie kliniku na liečbu závislostí v Moskve.

Mendelevič podotkol, že v posledných rokoch sa „dramaticky zvýšil“ počet prípadov alkoholom vyvolanej psychózy, ktorá zahŕňa symptómy ako halucinácie a bludy, pretrvávajúce aj po odznení účinkov alkoholu. Podľa Rosstatu v roku 2022 evidujú v Rusku 12 900 prípadov takejto psychózy – po poklese zo 47 500 na 12-tisíc zaznamenanom postupne v priebehu rokov 2010–21.

Po začatí invázie ruských jednotiek na Ukrajinu začali alkohol piť častejšie a vo väčšom objeme aj ľudia v ruskom vedení, uviedli vlani na jeseň exilové ruské médiá s odvolaním sa na zdroje v ruskej prezidentskej administratíve. Poznamenali, že ruský prezident Vladimir Putin je týmto stavom znepokojený.

9 debata chyba
Viac na túto tému: #Rusko #alkohol #alkoholizmus