Kanaďan sa priznal k 14 lesným požiarom. Na internete prv šíril konšpirácie, že ich zakladala vláda

Kanaďan, ktorý šíril na sociálnych sieťach konšpiračné teórie o tom, že kanadská vláda zámerne zakladá lesné požiare, sa priznal k založeniu 14 z nich.

19.01.2024 07:41
Kanada / Požiar / Dym / Foto: ,
Lesný požiar pri Adamsovom jazere v Britskej Kolumbii, august 2023
debata (2)

Ním rozpútané požiare vyhnali stovky ľudí z domovov, uviedla televízna stanica CNN. Kanaďan Brian Paré sa na súde priznal k 13 prípadom podpaľačstva a jednému prípadu podpaľačstva spojeného s pohŕdaním ľudským životom. Požiare zapálil vlani od mája do septembra.

Jeden z týchto požiarov si podľa žalobkyne vyžiadal evakuáciu 400 ľudí z mesta Chapais v provincii Quebec. Najväčší požiar, ktorý má Paré na svedomí, zničil vyše 870 hektárov porastov.

„Pán Paré si nepamätá všetky požiare, ktoré mohol založiť, takže v súčasnosti vieme o štrnástich. Je možné, že ich je viac,“ uviedla prokurátorka.

Video
Z podpaľačstva obvinili v Taliansku takmer 130 ľudí (Archívne video)

Polícia podľa prokuratúry začala mať podozrenie, keď niekoľko ohňov vzplanulo počas krátkeho času bez zjavnej príčiny. O Parého sa začala zaujímať potom, keď bol videný v blízkosti niekoľkých miest, ktoré zachvátili plamene. Polícia tiež objavila príspevky na sociálnych sieťach, v ktorých Paré vinil kanadskú vládu, že zakladá požiare, aby presvedčila ľudí o existencii klimatických zmien.

„Obvinený podľa policajných dôkazov zverejňoval mnoho konšpiračných teórií o zapojení vlády do možného založenia týchto požiarov,“ oznámila prokurátorka.

Konšpiračné teórie sa na lesné požiare zameriavajú už dlho. Ich šíritelia kladú požiare za vinu vládam alebo klimatickým aktivistom a v niektorých prípadoch ich pripočítajú aj laserovým lúčom z vesmíru.

Kanadu vlani zasiahli nebývalo rozsiahle lesné požiare, ktoré postihli dovedna asi 185-tisíc kilometrov štvorcových. Dym z týchto požiarov sa rozšíril aj do susedných USA, kde v niektorých mestách spôsobil extrémne znečistenie vzduchu. Dym doputoval dokonca aj nad Európu.

2 debata chyba
Viac na túto tému: #Kanada #lesné požiare