Juhokórejský minister obrany Sin Won-sik KĽDR varoval počas návštevy 17. stíhacej letky na leteckej základni v meste Čchongdžu južne od Soulu. Na základni sa nachádza aj 40 stíhačiek F-35 s „neviditeľnou“ technológiou stealth.
„KĽDR označila Kórejskú republiku za svojho úhlavného nepriateľa, a podniká nepriateľské kroky s cieľom rozšíriť komunizmus na územie celého Kórejského polostrova,“ vyhlásil Sin. Nabádal stíhacích pilotov, aby v prípade provokácie KĽDR využili technológiu stealth pri tvrdej a presnej odpovedi.
„Ak sa Kimov režim rozhodne pre tú najhoršiu možnosť, vojnu, vy by ste mali byť predvojom, ktorý čo najskôr odstráni nepriateľské vedenie a skoncuje s režimom,“ dodal Sin.
Stíhačky F-35 umožňujú strategické údery na dlhé vzdialenosti bez odhalenia radarom. Juhokórejské letectvo plánuje do roku 2027 nakúpiť ďalších 20 strojov.
Severokórejský vodca Kim Čong-un minulý týždeň pohrozil Južnej Kórei vojnou, ak „čo i len o tisícinu milimetra“ naruší hranice KĽDR. Dodal, že jeho krajina nebude rešpektovať severnú rozhraničovaciu líniu, ktorá je de facto štátnou hranicou medzi oboma Kóreami.
KĽDR tvrdí, že v Japonskom mori otestovala podvodný jadrový dron. Mala to byť odpoveď na spoločné námorné cvičenie Južnej Kórey, Spojených štátov a Japonska.
Čítajte viac Kimov režim sa pochválil testom podmorského jadrového dronu. Soul považuje správu za prehnanúPamätník symbolizujúci zmierenie je minulosťou
Severná Kórea na príkaz vodcu Kim Čong-una zbúrala v hlavnom meste pamätník, ktorý symbolizoval cieľ zmierenia s Južnou Kóreou. Kim Čong-un minulý týždeň označil Južnú Kóreu za „hlavného nepriateľa“ a vyhlásil, že zjednotenie už nie je možné.
Družicové snímky Pchjongjangu v utorok ukázali, že pamätník (neoficiálne Oblúk znovuzjednotenia) dokončený po prelomovom medzikórejskom summite v roku 2000, sa tam už nenachádza. Uviedol to webový portál NK News, ktorý monitoruje Severnú Kóreu.
Pamätník Charty troch bodov za národné zjednotenie z mramoru bol vysoký 30 metrov a podľa záznamov juhokórejskej vlády symbolizoval tri listiny – samostatnosť, mier a národnú spoluprácu.
Kim v prejave na Najvyššom ľudovom zhromaždení 15. januára označil pamätník za „tŕň v oku“. Nariadil tiež zmenu ústavy, podľa ktorej je Južná Kórea „hlavným a nemenným nepriateľom“ Severnej Kórey.
Napätie na Kórejskom polostrove v poslednom období vzrástlo. Na juhu sa zintenzívnili vojenské manévre juhokórejskej a americkej armády v reakcii na skúšky zbraní na severe. KĽDR tiež vyhlásila, že sa pripravuje na „jadrovú vojnu“ so svojimi nepriateľmi.
Juhokórejský prezident Jun Sok-jol, ktorý nastúpil do funkcie v roku 2022, zaujal voči KĽDR tvrdý postoj a vyzýva na okamžitú a tvrdú reakciu na vojenské akcie Severnej Kórey, ktoré zvýšili napätie na Kórejskom polostrove.
Severná Kórea prisľúbila, že v prípade útoku juhokórejských a amerických síl „vyhladí“ Južnú Kóreu. Pchjongjang koncom minulého roka vyhlásil za neplatnú kľúčovú dohodu podpísanú s Južnou Kóreou v roku 2018, ktorej cieľom bolo zmierniť vojenské napätie. Po Kimovom minulotýždňovom prejave Najvyššie ľudové zhromaždenie zrušilo kľúčové vládne úrady, ktoré sa venovali spolupráci so Soulom.
Čítajte viac Kim: Už sa nebudeme usilovať o zmierenie so Soulom. KĽDR ruší kľúčové úrady