Paríž po desaťročiach v „obliehaní“. Farmári zablokovali ulice, vláda povolala 15-tisíc policajtov

Francúzski poľnohospodári začali v pondelok s časovo neobmedzeným "obliehaním" Paríža, pričom začali blokovať viaceré hlavné ťahy ciest. Ich cieľom je vyvinúť tlak na vládu, aby im vytvorila lepšie pracovné podmienky.

29.01.2024 06:20 , aktualizované: 11:28
paríž Foto:
Farmári zapaľujú ohne počas blokády diaľnice pri Ableiges, severne od Paríža.
debata (14)

Protestná akcia farmárov v pondelok ráno výrazne skomplikovala dopravnú situáciu, najmä v okolí veľkých miest, informoval spravodajský web RTL.

Farmári totiž svojimi traktormi a nákladnými autami zablokovali cesty alebo na nich spomaľujú dopravu. Svoju nátlakovú akciu chcú v pondelok popoludní zintenzívniť zriadením ôsmich „škrtiacich“ bodov pozdĺž hlavných tepien do Paríža.

Parížska prefektúra už medzičasom vyzvala obyvateľov metropolitnej oblasti Paríža, aby pred použitím svojho auta uprednostnili hromadnú dopravu.

Nové opatrenia

Francúzsky minister poľnohospodárstva Marc Fesneau v pondelok vo vysielaní stanice France 2 informoval, že vláda do 48 hodín zverejní nové opatrenia na pomoc poľnohospodárom.

Francúzsky premiér Gabriel Attal pritom už v piatok oznámil sériu ústupkov voči farmárom, ktoré však – podľa AFP – nestačili na zmiernenie krízy.

Protest farmárov v nemeckom Augsburgu, 10....
Protest farmárov pred budovou Europarlamentu v...
+16Protest francúzskych a belgických farmárov pre...

Počas nedeľnej návštevy na jednej z fariem Attal zopakoval, že vláda bude reagovať na obavy farmárov a prijme ďalšie opatrenia.

Farmári vo Francúzsku sa sťažujú na nadmernú byrokraciu, klesajúce príjmy, nízke dôchodky i prísne ekologické predpisy, ktoré ich – údajne – znevýhodňujú voči kolegom zo susedných štátov.

Úloha: Postupovať umiernene

Attal súhlasil, že nie je správne, že francúzski farmári majú zákaz používať určité prípravky, ktoré sa v susedných krajinách, ako napríklad v Taliansku, stále smú používať.

Francúzska vláda v súvislosti s blokádou ciest povolala do služby 15 000 policajtov a príslušníkov žandarmérie, ktorí od ministra vnútra Géralda Darmanina dostali za úlohu postupovať umiernene: nezasahovať na miestach blokád, ale zaistiť verejný poriadok a zabrániť vjazdu poľnohospodárskej techniky do veľkých miest.

Francúzsky prezident Emmanuel Macron osobitne požiadal bezpečnostné zložky, aby zaistili prevádzku letiska Roissy-Charles de Gaulle na severe Paríža a letiska Orly na juhu metropolitnej oblasti. Nariadil tiež zabezpečiť, aby fungovalo aj medzinárodné veľkoobchodné centrum s potravinami nachádzajúce sa južne od Paríža.

Arnaud Rousseau, predseda farmárskeho odborového zväzu FNSEA, v rozhovore pre spravodajský portál RTL v reakcii na Macronov pokyn vyhlásil: „Nie sme tu, aby sme Francúzov vyhladovali, chceme mať tú česť ich nakŕmiť…Naším cieľom nie je komplikovať životy Francúzov. Obliehanie Paríža je na to, aby nás bolo lepšie počuť“.

K protestu francúzskych poľnohospodárov sa pridali aj ich kolegovia z Belgicka, ktorí zintenzívnili svoju kampaň a v nedeľu zablokovali kľúčovú diaľnicu. Ich požiadavky voči belgickej vláde sú prakticky totožné s tými, ktoré žiadajú francúzski farmári.

V posledných týždňoch sa podobné protesty farmárov konali aj v Nemecku, Poľsku, Rumunsku a Holandsku, pričom krajne pravicoví populistickí politici sa snažia vytĺcť z hnevu poľnohospodárov politický kapitál a spochybňovať dohody o voľnom obchode.

Farmári / Traktor / Čítajte viac Európski farmári sa búria. V traktoroch bojujú proti vládnym i bruselským reguláciám
14 debata chyba
Viac na túto tému: #poľnohospodárstvo #Paríž #protest farmárov