Izraelská armáda zatápa "Metro v Gaze", chce zastaviť útoky Hamasu

Izraelská armáda (IDF) zatápa tunely pod Pásmom Gazy.

30.01.2024 20:20
Izrael / Hamas / Tunel / Foto: ,
Izraelskí vojaci kráčajú v podzemnom tuneli, ktorý podľa armády použili príslušníci Hamasu na prepadnutie hraničného priechodu Erez medzi Izraelom a Gazou
debata

„Je to jeden z nástrojov používaný IDF na neutralizáciu hrozby podzemných tunelov Hamasu,“ uvádza vyhlásenie IDF, podľa ktorej palestínske hnutie Hamas používa na útoky proti Izraelu rozsiahlu sieť tunelov.

IDF o zatopení tunelov uvažovala už koncom minulého roka. Ako uviedli experti v decembri, mohlo by to ohroziť vodovodnú a odpadovú infraštruktúru v Gaze a obávali sa tiež prepadávania ciest a budov.

Video
Medzi zbraňami Hamasu našli aj košickú EČV.

Izraelská armáda v utorok vyhlásila, že podnikla kroky proti poškodeniu podzemných vôd v oblasti. „Vodu sme čerpali iba do tunelov na miestach, ktoré na to boli vhodné. Postupovali sme od prípadu k prípadu,“ uviedla IDF.

Izraelskí vojaci prezývajú sieť tunelov „Metro v Gaze“. Podľa analýzy americkej vojenskej akadémie vo West Pointe bolo v októbri pod Pásmom Gazy asi 1300 tunelov s dĺžkou približne 500 kilometrov.

Tunely sú často niekoľko desiatok metrov pod povrchom, aby odolali izraelským bombám. Náklady na ich vybudovanie sa pohybujú v miliónoch šekelov, hoci ekonomická situácia v Pásme Gaze je veľmi zlá.

Súčasťou podzemného komplexu sú aj výťahy, ventilácia a rozvody elektriny, samostatné šachty na vodu a tiež sklady potravín, zbraní a komunikačného vybavenia pre dlhotrvajúci konflikt. V niektorých tuneloch mohli jazdiť autá a podľa IDF jedna z podzemných miestností bola široká až 150 metrov.

Izrael, Pásmo Gazy, podzemný tunel, Šifá Čítajte viac Izraelskí vojaci objavili rozsiahlu sieť tunelov pod mestom Gaza
debata chyba
Viac na túto tému: #Izrael #Hamas #tunel #Pásmo Gazy