Nemecko, Holandsko a Poľsko podpísali dohodu o urýchlení presunu vojakov k východnému krídlu NATO

Nemecko, Holandsko a Poľsko v utorok podpísali dohodu, ktorej cieľom je znížiť byrokraciu pri rýchlom cezhraničnom presune vojakov a zbraní od Severného mora k východnému krídlu Severoatlantickej aliancie.

30.01.2024 20:47
NATO / Stíhačka / Eurofighter Typhoon / Foto: ,
Stíhačka Eurofighter Typhoon počas vojenského cvičenia NATO v litovskom vzdušnom priestore, september 2023
debata

Holandská ministerka obrany Kajsa Ollongrenová v Bruseli povedala, že je nevyhnutné mať vytvorené podmienky pre rýchle vojenské nasadenie ešte pred prípadným vypuknutím akéhokoľvek konfliktu.

Video
Nemecké tanky na Slovensku chránia východné krídlo NATO

„Geografia je taká, aká je. To znamená, že sa musíte vedieť rýchlo presunúť z Holandska cez Nemecko do Poľska,“ povedala pred podpisom dohody o užšej spolupráci v oblasti vojenskej mobility.

Severoatlantická aliancia nedávno upozornila svojich členov, že priveľa byrokracie bráni presunu vojsk po Európe. V prípade vypuknutia konfliktu s Ruskom by to mohlo spôsobiť veľké čakacie lehoty.

NATO a EÚ sa začali v dôsledku pokračujúcej ruskej invázie na Ukrajinu pripravovať aj na prípad vypuknutia priameho vojenského konfliktu s Moskvou. Severoatlantická aliancia v súčasnosti uskutočňuje najväčšie vojenské cvičenie od konca studenej vojny, na ktorom sa zúčastňuje približne 90-tisíc vojakov.

USS Gerald Ford / Vojnová loď / Lietadlová loď / Čítajte viac 90-tisíc vojakov, 80 lietadiel, 50 lodí. Začali sa najrozsiahlejšie manévre NATO od studenej vojny
debata chyba
Viac na túto tému: #Poľsko #Nemecko #NATO #Holandsko