Autor článku Thomas Friedman píše, že plán by „zahŕňal určitú formu uznania demilitarizovaného palestínskeho štátu na západnom brehu Jordánu a v Pásme Gazy“ zo strany USA.
Takýto štát by však vznikol len za predpokladu, že Palestínčania vytvoria dôveryhodné inštitúcie a bezpečnostné kapacity, ktoré zaistia, že ich štátny útvar bude životaschopný a nikdy nebude môcť ohroziť Izrael.
Táto tzv. Bidenova doktrína by zahŕňala aj posilnenie vzťahov so Saudskou Arábiou spolu s normalizáciou vzťahov medzi Rijádom a Jeruzalemom a udržiavanie tvrdého postoja voči Iránu a jeho spojencom, ktorí v regióne konajú v mene a zastúpení iránskeho režimu.
Čítajte viac Biden už rozhodol, ako budú USA reagovať na útok na svoju základňu v JordánskuFriedman vo svojom článku konštatuje, že teroristický útok kománd palestínskeho radikálneho hnutia Hamas a jeho spojencov na Izrael zo 7. októbra 2023 si „vynúti zásadné prehodnotenie politiky voči Blízkeho východu v rámci Bidenovej administratívy“.
„Ak to administratíva USA dokáže…, Bidenova doktrína by sa mohla stať najväčšou strategickou zmenou v regióne od zmluvy z Camp Davidu z roku 1979,“ tvrdí Friedman.
Izraelský spravodajský web Ynetnews citoval v noci na štvrtok vyjadrenie predsedu palestínskej samosprávy Mahmúda Abbása, ktorý počas zasadnutia vedenia hnutia Fatah vyhlásil, že „po skončení vyhladzovacej a vysídľovacej vojny vedenej izraelskými okupačnými silami musí existovať jasná politická cesta“.
Podľa Abbása musí dôjsť k zriadeniu štátu Palestína na základe rezolúcie Bezpečnostnej rady OSN; mala by sa konať i medzinárodná mierová konferencia a musí dôjsť k ukončeniu izraelskej okupácie na palestínskych územiach.
Čítajte viac Udrie Biden na Irán? Trump ho k tomu provokuje