Američania a Briti útočili na jemenských povstalcov, oznámili zásah 36 cieľov

Americká a britská armáda v sobotu opäť zaútočili na ciele militantných islamistických povstalcov v Jemene. Zasiahli pritom 36 cieľov v 13 rôznych lokalitách, oznámilo ministerstvo obrany USA.

04.02.2024 06:30
Cyprus, Británia, Jemen, húsíovia, Červené more Foto: ,
Technik pripravuje stíhačku britských ozbrojených síl Typhoon FGR4 na letecký útok na základni Kráľovského letectva v Akrotiri pri Limassole na Cypre v pondelok 22. januára 2024.
debata (27)

Útoky sa zamerali na podzemné sklady zbraní, raketové komplety a odpaľovacie zariadenia, systémy protivzdušnej obrany a radarové zariadenia. Podporu operácii poskytli aj viaceré ďalšie krajiny.

Podľa agentúr AFP a DPA išlo v priebehu posledných týždňov už o tretiu spoločnú americko-britskú operáciu proti Iránom podporovaným povstaleckým milíciám v Jemene. Spojené štáty okrem toho vykonali viacero takýchto náletov aj samostatne.

Televízia kontrolovaná vzbúrencami uviedla, že séria amerických a britských útokov v sobotu zasiala aj hlavné mesto Saná, ktoré ovládajú povstalci, tzv. húsíovia. Vzdušné údery boli podľa nej cielené na sektory na juhu metropoly, pričom svedkovia z mesta hlásili viaceré silné explózie.

Podľa USA a Británie boli sobotňajšie údery reakciou na „pokračujúce útoky húsíov na medzinárodnú a komerčnú námornú dopravu, ako aj na vojenské plavidlá prechádzajúce cez Červené more“.

Jemenskí povstalci od vlaňajšieho novembra pravidelne útočia na medzinárodnú námornú dopravu v Červenom mori, čo zdôvodňujú solidaritou s Palestínčanmi v Pásme Gazy, kde prebieha vojna medzi Izraelom a militantným hnutím Hamas.

Húsíovia tvrdia, že útočia len na lode, ktoré majú nejakú spojitosť s Izraelom. Vzhľadom na globálnu prepojenosť medzinárodnej lodnej dopravy sú však ich útokmi postihnuté desiatky krajín sveta.

Spojené štáty okrem útokov na húsíov vedú aj koalíciu štátov, ktorej zámerom je chrániť plavbu lodí v Červenom mori. Washington sa tiež snaží vyvinúť diplomatický a finančný tlak na jemenských povstalcov, pričom ich nedávno znovu zaradil na svoj globálny zoznam teroristických organizácií.

27 debata chyba
Viac na túto tému: #USA #Jemen #húsíovia