Počet obetí lesných požiarov v Čile stúpol už na 112, prezident povolal na pomoc armádu

Počet mŕtvych pri lesných požiaroch v centrálnej časti Čile podľa miestnych úradov vzrástol na 112. Zrejme však nejde o konečnú bilanciu, pretože stovky osôb sú nezvestné. V krajine dnes začal platiť dvojdňový štátny smútok.

04.02.2024 08:56 , aktualizované: 05.02.2024 08:37
Čile požiare núdzový stav Foto: ,
Dovolenkári hrajú paddleball na pláži, v pozadíhustý čierny dym z neďalekých lesných požiarov v čilskom meste Vina del Mar v piatok 2. februára 2024.
debata (2)

Podľa agentúry Reuter požiare, ktoré v piatok nabrali na sile, teraz ohrozujú okrajové časti miest Viňa del Mar a Valparaísa. V týchto dvoch obľúbených pobrežných turistických destináciách západne od metropoly Santiaga de Chile žije viac ako milión obyvateľov.

Prezident Gabriel Boric, ktorý vyhlásil štátny smútok, cez víkend vyhlásil, že krajina čelí najväčšej tragédii od februára 2010, kedy Čile zasiahlo silné zemetrasenie. Otrasy pôdy a následná vlna cunami vtedy pripravili o život vyše 500 ľudí.

Súčasné požiare je podľa prezidenta ťažké dostať pod kontrolu kvôli nezvyčajne vysokým teplotám, malej vlhkosti a silnému vetru. Úrady sa domnievajú, že niektoré požiare boli založené úmyselne.

Počet ohnísk je odhadovaný na viac ako 160. Vláda do postihnutých oblastí vyslal na pomoc armádu.

Ministerka vnútra Carolina Toháová v nedeľu podľa agentúry DPA uviedla, že úrady majú veľa predbežných a zatiaľ oficiálne nepotvrdených informácií, ktoré naznačujú, že počty obetí budú oveľa vyššie. Dodala, že nezvestných je stále viac ako 300 ľudí.

Čile / Požiar / Čítajte viac Čilský prezident Boric vyhlásil núdzový stav pre lesné požiare

Ohňom boli poškodené alebo zničené tisíce domov – len v oblasti okolo mesta Valparaíso úrady evidujú viac ako 3 000 takýchto objektov.

Prezident Boric vyhlásil v piatok v postihnutých oblastiach núdzový stav, ktorý úradom umožňuje mobilizovať potrebné zdroje a zásahové zložky. Najnovšie vydal pokyn aj ministerstvu obrany, aby na pomoc pri likvidácii požiarov nasadilo viac vojenských jednotiek.

V niektorých obciach v oblasti bol zavedený zákaz vychádzania, aby sa uľahčilo hasenie požiarov a záchranné operácie.

Ministerka vnútra uviedla, že vláda má informácie, že požiar pri meste Valparaíso bol založený úmyselne. Ďalej na juh, v regióne Maule, bola zadržaná osoba, ktorá spôsobila požiar pri práci so zváračským zariadením, doplnila agentúra DPA.

Lesné požiare sú v lete na južnej pologuli častým javom. Vlani plamene v strednej a južnej časti Čile zachvátili viac ako 425 000 hektárov pôdy. O život prišlo najmenej 26 ľudí.

Likvidáciu lesných požiarov tento rok komplikuje sucho a teploty stúpajúce k 40 stupňom Celzia.

Letné horúčavy a sucho postihujú celú južnú časť Južnej Ameriky a sú spôsobené poveternostným javom El Niňo.

Okrem Čile bojuje s lesnými požiarmi aj Kolumbia. Riziko ich vypuknutia v dôsledku rastúcich teplôt hrozí v najbližších dňoch aj Argentíne, Paraguaju a Brazílii.

2 debata chyba
Viac na túto tému: #Čile #lesné požiare