Rusov to veľmi nahnevalo. Predpokladajú, že vojenské výrobky, ktoré dodali Ekvádoru v prvej polovici deväťdesiatych rokov, nakoniec skončia na Ukrajine. Ak sú aj zastarané alebo dokonca nepoužiteľné, Kyjev má kapacity, aby ich modernizoval, pretože ešte stále nasadzuje do bojov aj zbrane sovietskeho typu.
Kremeľ neuvalil embargo na dovoz banánov z Ekvádoru, ale odvetné opatrenie preniesol na federálny úrad, ktorý dohliada na nezávadnosť potravín. Tvrdí, že pri kontrole zásielok ovocia od piatich ekvádorských dodávateľov objavil nebezpečný hmyz. Odborný latinský výraz má megaselia scalaris, zvykne sa používať aj označenie rakvová mucha alebo mucha-hrbáč.

Obavy z cholery sú podľa ministerky zbytočné
Ekvádor priznal, že v minulosti sa vyskytli problémy s týmto hmyzom, ale urobil účinné protiopatrenia. Pred šiestimi rokmi ho ruskí kontrolóri upozornili, že v kontajneroch s banánmi našli muchy, ktoré prenášajú choleru. Následne ekvádorskí exportéri sprísnili hygienický proces nakladania tohto ovocia na lode.

Ministerka zahraničného obchodu Sonsales Garcíová jasne naznačila, že Rusi by nemali robiť paniku, aj keby nejaké muchy naozaj našli: „Ich priemerná dĺžka života je maximálne 24 dní a banány cestujú po mori pri nízkej teplote 40 dní. Okrem toho neexistujú dôkazy, že by sa na plantážach vyskytoval tento škodca," povedala pre televíznu stanicu Ecuavisa.
Čo sa týka akýchkoľvek obáv zo šírenia cholery, Garcíová ich považuje za neopodstatnené: „V našej krajine sa toto ochorenie nevyskytuje od roku 2014." Ministerka dodala, že dúfa, že sa podarí spor urovnať, pretože s vývozom banánov do Ruska sa spája zachovanie 25-tisíc pracovných miest.
Zákazom dovozu tohto ovocia Moskva udrela na najcitlivejší bod ekvádorského exportu: Ekvádor je totiž najväčší dodávateľ banánov do Ruska. „Na zásobovaní tunajšieho trhu má až 96-percentný podiel," poukázal server Vedomosti. Ekvádor je najväčší vývozca banánov na celom svete. Ročne na nich zarobí 3,5 miliardy USD. Na ruský trh smeruje až pätina jeho exportu, čo znamená príjmy vo výške 700 miliónov USD (v prepočte viac ako 753 miliónov eur).
Banány sú cenný zdroj vitamínov, čo je zvlášť dôležité počas obdobia zimy. „Tvoria 20 až 25 percent všetkého ovocia, ktoré sa v Rusku konzumuje," upozornila podľa serveru BFM riaditeľka informačnej agentúry Fruitnews Irina Kozijová. Úrady v Moskve ubezpečili občanov, že po zákaze importu z Ekvádoru neobídu naprázdno: Rusko sa už dohodlo na dodávkach banánov z Indie.

Ruské a ekvádorské argumenty
Má Ekvádor právo odovzdať ruské zbrane Američanom? Obe krajiny to chápu po svojom. Hovorkyňa ruského rezortu diplomacie Maria Zacharovová povedala, že ide o nerozumné rozhodnutie, ktoré protirečí medzištátnej dohode, podľa ktorej je zakázané predať alebo darovať tieto zbrane inému štátu. Ekvádorský prezident Daniel Noboa nepopiera toto ustanovenie zmluvy, ale zároveň tvrdí, že situácia sa jednoznačne zmenila: „Je to kovový šrot," citovala ho agentúra AP. Noboa dodal, že ak je vojenský arzenál v danom stave nepoužiteľný na bojisku, potom ho nemožno označiť za zbrane, ale jedine za železný odpad.
Ak USA naozaj presunú zbrane z Ekvádoru na Ukrajinu, tá doplní svoju armádu zariadeniami protivzdušnej obrany a vrtuľníkmi. Na druhej strane ekvádorským bezpečnostným silám by vyhovovali výrobky od amerických zbrojoviek v ťažení proti gangom. V Ekvádore je tretia najvyššia miera kriminality medzi štátmi Latinskej Ameriky. V minulom roku si vojna medzi drogovými kartelmi vyžiadala takmer 7-tisíc mŕtvych. „Štatisticky vychádza na 100-tisíc obyvateľov 35 zabitých," napísal denník El País.