Zničili 11 cieľov. USA opäť útočili na pozície povstalcov v Jemene

Armáda Spojených štátov v noci na piatok (SEČ) oznámila, že jej sily vo štvrtok opäť podnikli viacero útokov proti zbraňovým systémom húsíjskych povstalcov v Jemene. Ako vo svojej správe spresnila agentúra AFP, tieto operácie sa uskutočnili, keď sa povstalecká skupina pripravovala na útoky, ktoré ohrozovali americké námorníctvo a obchodné lode.

09.02.2024 06:46
husiovia Foto: ,
Na obrázku, ktorý poskytlo ministerstvo obrany Spojeného kráľovstva, technici RAF pripravujú na cyperskej základni Akrotiri lietadlá Typhoon FRG4 na ďalšie útoky na vojenské ciele húsíov v Jemene v sobotu 3. februára 2024.
debata

Podľa správy Ústredného velenia armády Spojených štátov (CENTCOM) zverejnenej na sieti X americké sily vo štvrtok zničili štyri bezpilotné člny naložené výbušninami a sedem mobilných zariadení na odpaľovanie rakiet s plochou dráhou letu.

Ústredné velenie americkej armády doplnilo, že tieto odpaľovacie systémy a plavidlá boli identifikované v húsíami ovládaných oblastiach Jemenu a ako bezprostredná hrozba pre obchodné plavidlá a lode amerického námorníctva v regióne.

Húsíovia útočia na lode v Červenom mori a v Adenskom zálive od vlaňajšieho novembra.

Povstalci tvrdia, že tieto údery podnikajú na znak solidarity s Palestínčanmi v Pásme Gazy, kde prebieha vojna medzi Izraelom a palestínskym militantným hnutím Hamas.

Pri svojich útokoch sa však húsíovia často zameriavajú na plavidlá s chabým alebo žiadnym jasným spojením s Izraelom, čím ohrozujú lodnú dopravu na kľúčovej obchodnej trase medzi Áziou, Stredným východom a Európou.

Phalanx guľomet Čítajte viac Vojnová loď USA zničila raketu húsíov pokročilým systémom Phalanx

Spojené štáty a Británia, podporované ďalšími spojencami, reagovali na útoky jemenských povstalcov odvetnými údermi na ich arzenály rakiet a miesta odpalu rakiet. Húsíovia následne vyhlásili za legitímne ciele aj americké a britské záujmy.

debata chyba
Viac na túto tému: #USA #Jemen #húsíovia