Spod nánosov bahna na Filipínach zachránili po 60 hodinách preživšie dieťa

Takmer 60 hodín po zosuve pôdy, ktorý v baníckej dedine na južných Filipínach zabil najmenej 11 ľudí, sa záchranárom spod nánosov bahna podarilo vytiahnuť živé dieťa. Vek dievčaťa úrady nezverejnili, informovala v piatok agentúra AFP. Dodala, že nezvestných je ešte stále viac ako sto ľudí.

09.02.2024 12:37
Filipíny Pôda Zosuv Foto:
Záchranári odnášajú telo obete po zosuve pôdy v baníckej dedine v provincii Davao de Oro na južných Filipínach vo štvrtok 8. februára 2024.
debata

Riaditeľ agentúry pre zvládanie katastrof v provincii Davao de Oro Edward Macapili označil nájdenie dieťaťa za zázrak. Objasnil, že to „záchranárom dáva nádej“. Vysvetlil, že odolnosť dieťaťa je vo všeobecnosti nižšia ako u dospelých, a napriek tomu dieťa prežilo.

K zosuvu pôdy, ktorý spôsobili silné dažde, došlo v utorok večer. Nánosy bahna zničili domy a pohltili tri autobusy a vozidlo, ktoré vyzdvihlo robotníkov z bane na zlato.

Zosuvy pôdy sú vo veľkej časti súostrovia pomerne častým javom, a to v dôsledku hornatého terénu, silných zrážok a rozsiahleho odlesňovania kvôli banskej činnosti, vysvetľuje AFP.

debata chyba
Viac na túto tému: #Filipíny #zosuv pôdy