Netanjahu nariadil armáde, aby pripravila evakuáciu Rafahu na juhu Pásma Gazy

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v piatok nariadil armáde, aby pred očakávanou pozemnou inváziou pripravila plán na evakuáciu mesta Rafah na juhu Pásma Gazy, v ktorom žije takmer polovica z 2,4 milióna obyvateľov tejto palestínskej enklávy.

09.02.2024 16:51
debata (13)
Izrael je vo vojne. Na túto chvíľu cvičil s Američanmi
Video
Po útoku teroristov z Hamasu USA vyslali k Izraelu lietadlovú loď Gerald R. Ford. Izrael s Američanmi dlhodobo cvičí práve na takéto situácie. Tento rok to boli napríklad manévre Juniper Oak. Zdroj: IDF

Izrael čelí medzinárodnej kritike v súvislosti s plánom invázie do Rafahu, ktorý sa nachádza na hraniciach Gazy s Egyptom. Podľa Izraela je toto mesto poslednou zostávajúcou baštou militantného hnutia Hamas a armáda tam potrebuje poslať svojich vojakov so zámerom dokončiť plán vojny proti týmto militantom.

blinken, netanjahu Čítajte viac Maariv: Izrael sa obáva, že USA uznajú palestínsky štát aj bez jeho súhlasu

Netanjahu v piatok podľa jeho kancelárie povedal, že v Rafahu, v ktorom je podľa odhadov nazhromaždených 1,5 milióna Palestínčanov utekajúcich pred vojnou, je potrebné vykonať masívnu operáciu.

Bezpečnostných predstaviteľov poveril zostavením „kombinovaného plánu“, ktorý by zahŕňal evakuáciu civilistov z Rafahu a následné vojenské ťaženie s cieľom zničiť posledné oddiely Hamasu.

Izraelské sily už počas piatka bombardovali ciele v tomto meste. K útoku došlo niekoľko hodín po tom, čo administratíva amerického prezidenta Joea Bidena a humanitárne organizácie varovali Izrael pred rozšírením pozemnej ofenzívy do civilistami preplneného Rafahu. Podľa vyjadrení rezortu diplomacie USA by takáto ofenzíva „bez plánovania a premýšľania v oblasti, kde sa ukrýva milión ľudí, viedla ku katastrofe.“

Medzi zbraňami Hamasu našli aj košickú EČV. Video izraelskej armády
Video

Izraelské nálety z noci na piatok tam podľa agentúry AP zasiahli dve obytné budovy. Armáda tiež bombardovala dve ďalšie miesta v strednej časti Pásma Gazy, pričom zasiahla a poškodila aj materskú školu, ktorá v súčasnosti funguje ako útočisko pre vysídlených Palestínčanov.

Prezident USA Biden vo štvrtok vyhlásil, že postup Izraela vo vojne, ktorú rozpútal bezprecedentný útok Hamasu z vlaňajšieho októbra, je „prehnaný“. Podľa AP ide o dosiaľ najtvrdšiu kritiku Washingtonu na adresu Izraela – blízkeho spojenca USA.

Hamasom riadené ministerstvo zdravotníctva v Pásme Gazy v piatok uviedlo, že počet obetí izraelského počínania v enkláve sa blíži k 28.000. AP dodáva, že toto číslo nerozlišuje medzi civilistami a ozbrojencami, ktorí vo vojne zahynuli.

Útoky militantov z Hamasu i ďalších palestínskych skupín na Izrael, ku ktorým došlo vlani v októbri, si vyžiadali najmenej 1200 obetí, prevažne civilistov. Okrem toho komandá zajali aj 253 rukojemníkov a zavliekli ich do Pásma Gazy.

Červený polmesiac: Izraelské sily vtrhli do nemocnice v Chán Júnis

Izraelské sily v piatok vtrhli do nemocnice v meste Chán Júnis na juhu Pásma Gazy, informoval prevádzkovateľ tejto nemocnice palestínsky Červený polmesiac. TASR o tom informuje na základe správy agentúry AFP.

„Okupačné (izraelské) sily vtrhli do nemocnice al-Amal a začali ju prehľadávať. Máme problém spojiť sa s naším personálom v nemocnici,“ uviedol Červený polmesiac vo svojom vyhlásení.

Izraelská armáda situáciu bezprostredne nekomentovala.

Červený polmesiac už vo štvrtok informoval o intenzívnom ostreľovaní v okolí nemocnice. Organizácia zároveň v posledných dňoch opakovane žiadala o zásobovanie a ochranu tejto nemocnice a hlásila vážny nedostatok kyslíka, liekov a paliva do generátorov.

Začiatkom týždňa z tejto nemocnice evakuovali približne 8000 ľudí. Červený polmesiac zverejnil video, na ktorom zdravotník preváža po zničenej ulici staršiu ženu na nemocničnom lôžku. Po evakuácii tam zostalo približne 40 vysídlencov, 80 pacientov a 100 zamestnancov.

Nemocnice majú podľa vojnových zákonov osobitnú ochranu. Napriek tomu boli za posledné štyri mesiace v Pásme Gazy opakovanými cieľmi útokov.

OSN v stredu uviedla, že v tejto palestínskej enkláve už nie je žiadna plne funkčná nemocnica, v obmedzenej kapacite funguje len niečo viac ako tretina nemocníc.

13 debata chyba
Viac na túto tému: #Izrael #Palestína #Hamas #Pásmo Gazy #útok na Izrael