Poľnohospodári v poslednej dobe protestujú v mnohých európskych krajinách kvôli nesúhlasu s úniovou Zelenou dohodou pre Európu, ktorej cieľom je dosiahnuť klimatickú neutralitu dvadsaťsedmičky do roku 2050. Poľnohospodári upozorňujú aj na rastúce náklady alebo na podľa nich neférovú zahraničnú konkurenciu.
Poľnohospodárske delegácie v pondelok a dnes o problémoch spojených s politikou Únie a jej vplyvmi na poľnohospodárstvo rokovali v poľských Otrenbusoch na juhozápadnom okraji Varšavy s eurokomisárom pre poľnohospodárstvo Januszom Wojciechowským. Organizácie z Česka, Slovenska, Maďarska, Poľska, Litvy a Lotyšska podľa českej agrárnej komory odovzdali komisárovi svoje požiadavky. Tie zahŕňajú kompenzácie poľnohospodárom za dodržanie nových pravidiel súvisiacich s ochranou životného prostredia, úľavy v oblasti byrokracie a sprehľadnenie dotačného systému, a tiež lepšiu reguláciu ukrajinskej produkcie mieriacej na úniový trh.
Čítajte viac Takáč v Ide o pravdu: Hnev farmárov smeruje proti bruselským nezmyslom. Pokojne pôjdem na čele protestovPoľnohospodárske organizácie zároveň vyzvali na usporiadanie protestných jázd k hraničným priechodom, kde sa poľnohospodári stretnú so svojimi kolegami z ďalších krajín.
Schyľuje sa k masívnym protestom
„Ak Európska komisia nepredloží plán na reálne riešenie týchto problémov obratom, budú sa tieto akcie pri hraničných priechodoch opakovať,“ uvádza česká agrárna komora v tlačovej správe, podľa ktorej sa tiež schyľuje k masívnym protestom na republikovej úrovni.
Francúzski farmári pokračujú v blokovaní kľúčových diaľnic smerujúcich do Paríža, čím zvýšili tlak na vládu, aby urobila ďalšie ústupky pre pestovateľov a chovateľov.
„Jedine spoločnou koordináciou našich požiadaviek a spoločným postupom máme šancu upozorniť na zúfalú situáciu, v ktorej sa európske poľnohospodárstvo momentálne nachádza, a vytvoriť tlak na európske aj české politiky,“ uviedol prezident agrárnej komory Jan Doležal.
Demonštranti žiadajúci lepšie podmienky pre poľnohospodárov v posledných týždňoch komplikovali dopravu a blokovali hranice okrem iného vo Francúzsku, Nemecku, Poľsku, Rumunsku, Španielsku či Portugalsku. Protesty súvisia nielen so snahou Európskej únie vysporiadať sa so zmenou klímy, ale aj s otvorením trhu pre lacné ukrajinské produkty, čo má pomôcť Ukrajincom čeliacim ruskej vojenskej agresii.
Čítajte viac Poľskí farmári počas protestov zničili ukrajinské obilie. Je to hanebné, zúri Kyjev