Načo by tam vlastne chodil? Putin znovu odmietol účasť v predvolebných debatách

Šéf Kremľa Vladimir Putin, ktorý sa v marcových prezidentských voľbách uchádza o piate funkčné obdobie, sa opäť odmietol zúčastniť na predvolebných diskusiách v elektronických médiách.

13.02.2024 15:05
Vladimir Putin Foto: ,
Vladimir Putin
debata (5)
Putin v Mariupole. Miestni si ho pozvali do bytu
Video

Informovala o tom v utorok stanica Rádio Sloboda (RFE/RL), ktorá doplnila, že Putin sa na debatách s protikandidátmi nezúčastnil ešte nikdy.

Prezidentov hovorca Dmitrij Peskov zdôvodnil Putinovu neúčasť na debatách „nabitým programom“, ktorým sa prezident „zásadne líši“ od ostatných kandidátov.

Peskov tiež argumentoval, že „prakticky každý (človek) môže denne sledovať Putinove vyjadrenia ku všetkým aspektom života“ občanov Ruska.

RFE/RL doplnila, že Putin do predvolebných debát nešiel nikdy, a to pod rôznymi zámienkami. Pri rôznych príležitostiach označil tento formát za „bezočivú záležitosť“, nezaujímavú a zbytočnú. Peskov zasa tvrdil, že Putin by na takéto debaty potreboval mať voľný čas a primeraného konkurenta, aký „sa zatiaľ neobjavil“.

Putinov predvolebný štáb už informoval aj Ústrednú volebnú komisiu (ÚVK), že úradujúci prezident odmietol bezplatný televízny a rozhlasový vysielací čas určený špeciálne na diskusie.

Dvojník Putina sa opýtal Putina, či má dvojníkov
Video

Tajomníčka ÚVK Nataľja Budarinová to v utorok potvrdila a dodala, že každý kandidát má právo odmietnuť svoju účasť na rozhlasových alebo televíznych diskusiách so svojimi súpermi.

Ostatní uchádzači o prezidentský úrad – Vladislav Davankov (Noví ľudia), Leonid Sluckij (LDPR) a Nikolaj Charitonov (KPRF) – sa zapoja do debát, ktoré sa budú vysielať vo federálnych médiách.

Prvá debata v televíznom štúdiu sa uskutoční 26. februára na kanáli Rossija-1, ktorá ďalšie – hodinu trvajúce – diskusie zaradí do programu aj 27. a 28. februára, ako i 4. a 5. marca.

Vladimir Putin Čítajte viac Zostali len tí, ktorí podporujú agresiu na Ukrajine. Kandidujú Putin a traja

Televízny kanál Rossija 24 usporiada šesť diskusií: 27., 28., 29. februára a 5., 6., 7. marca s časovým rozsahom 45 minút.

Rádio Rossija, Vesti FM a Majak budú hostiť počas predvolebnej kampane štyri spoločné podujatia: 27., 28. februára a 5., 6. marca. Debaty budú trvať hodinu.

Prezidentské voľby v Rusku sa po prvý raz budú konať počas troch dní – od 15. do 17. marca 2024. Hlasovať sa bude aj v zahraničí, ako aj na Ruskom okupovaných územiach Ukrajiny.

Putinov kalendár 2024.
Putinov kalendár 2024.
+12Putinov kalendár 2024.
5 debata chyba
Viac na túto tému: #Rusko #Vladimir Putin #ruské prezidentské voľby