Návrh zákona zahŕňa zmeny a doplnky zákona o dňoch vojenskej slávy a pamätných dátumoch Ruska. Nový pamätný deň 24. februára by sa mal nazývať Deň účastníkov ŠVO. ŠVO (po rusky SVO) je skratka „špeciálnej vojenskej operácie“, ako šéf Kremľa Vladimir Putin prikázal nazývať vojnu proti Ukrajine.
Oficiálne schválenie pamätného dňa podľa vysvetlivky pripojenej k dokumentu „umožní zdôrazniť osobitnú úlohu účastníkov ŠVO v dejinách moderného Ruska a prispeje k vojensko-vlasteneckej výchove mládeže,“ píše portál Moscow Times.
Poslankyňa Štátnej dumy Jana Lantratovová navyše navrhuje začať oslavovať 24. február v ruských školách. Podľa nej je potrebné na „deň začiatku ŠVO“ vypracovať program „celoškolských podujatí“.
Podľa plánu Lantratovovej by si mali školy 24. februára pozvať na besedy vojakov a premietať deťom videá o vojne. „Žiakom je potrebné porozprávať históriu špeciálnej vojenskej operácie, jej dôvody, ciele a zámery, ako aj priebeh hlavných udalostí,“ referuje Moscow Times, podľa ktorej Lantratovová označila vojnu za „kľúčovú udalosť v modernom Rusku, ktorá ovplyvňuje všetky sféry rozvoja spoločnosti“.
Zjavne nie všetci Rusi však 24. februára považujú za sviatok hodný osláv. Prieskum agentúry Russian Field minulý mesiac ukázal, že 37 % Rusov by „zrušilo rozhodnutie“ o invázii na Ukrajinu, keby to bolo v ich moci.
Podiel tých, ktorí sa nazdávajú, že vojna sa nemala spustiť, dosiahol rekord za celé obdobie od jej vypuknutia. V marci 2022 zastávalo tento názor 28 % respondentov; do mája 2022 tento ukazovateľ klesol na 26 %, potom začal stabilne rásť a zvýšil sa o 11 percentuálnych bodov.
Tých, ktorí by nezrušili rozhodnutie o začatí vojny je ale v ruskej spoločnosti stále takmer jeden a pol násobne viac – až 53 %, uvádza Russian Field. Ich podiel od jesene 2023, keď sa ukázalo, že široko ohlasovaná protiofenzíva Ukrajiny nepriniesla výsledky, vzrástol o 4 percentuálne body. V porovnaní so začiatkom vojny je však provojnovo naladených Rusov menej: v marci 2022 ich bolo 57 %.