Z lode poškodenej jemenskými rebelmi unikla ropa, škvrna má takmer 30 kilometrov

Z nákladnej lode Rubymar, ktorú v nedeľu v úžine Báb al-Mandab vážne poškodil útok jemenských povstalcov, unikla ropa. Škvrna má dĺžku takmer 30 kilometrov. Navyše je na palube vyše 41 000 ton hnojív, ktoré by mohli uniknúť do Červeného mora. Na sieti X o tom v noci na sobotu informovalo regionálne veliteľstvo americkej armády CENTCOM, ktoré hovorí o ekologickej katastrofe.

24.02.2024 07:27
Rubymar, Jemen, Červené more, jemenskí... Foto: ,
Na satelitnej snímke poskytnutej Planet Labs je loď Rubymar, z ktorej uniká ropa po útoku jemenských povstalcov v utorok 20. februára 2024.
debata (8)

„Loď je ukotvená, ale pomaly naberá vodu. Nevyprovokovaný a bezohľadný útok Iránom podporovaných húsíjskych teroristov zapríčinil značné škody na lodi, ktoré spôsobili 18 míľ dlhú ropnú škvrnu,“ uviedlo CENTCOM.

„Loď Rubymar prevážala v čase útoku viac ako 41 000 ton hnojiva, ktoré by sa mohlo vyplaviť do Červeného mora a zhoršiť túto ekologickú katastrofu,“ doplnila americká armáda.

Loď plaviaca sa pod vlajkou Belize útok poškodil natoľko, že ju musela opustiť posádka. Všetci jej členovia sú v poriadku.

Iránom podporovaní šiitski povstalci, ktorí ovládajú veľkú časť Jemenu vrátane hlavného mesta Saná, napádajú komerčné plavidlá v oblasti už od novembra, čím výrazne narušili svetovú námornú dopravu. Tvrdia, že útoky sú reakciou na vojnu Izraela proti Hamasu v Pásme Gazy a na podporu, ktorú niektoré krajiny poskytujú izraelskej vláde.

Podľa analytikov však za údermi jemenských rebelov môžu byť aj vnútropolitické úvahy, keďže pomáhajú Húsíom odvádzať pozornosť od ich neschopnosti spravovať občianskou vojnou zdevastovanú krajinu.

Spojené štáty na útoky opakovane reagovali použitím sily. Zatiaľ naposledy tak urobili v piatok, keď zničili sedem povstaleckých protilodných rakiet.

8 debata chyba
Viac na túto tému: #Jemen #Červené more #húsíovia