Vegetariánsky steak či rezeň si už vo Francúzsku nekúpite. Za porušenie hrozia mastné pokuty

Francúzska vláda v utorok vydala nariadenie, ktorým zakazuje používať výrazy ako steak či rezeň na označenie vegetariánskych výrobkov.

27.02.2024 16:01
hovädzí steak, grilovanie Foto:
debata (8)

Označenie „steak“ sa podľa vlády vzťahuje len na mäso. Nariadenie tiež zakazuje v prípade bezmäsitých výrobkov používať výrazy ako escalope (rezeň), ham (šunka), fillet (plátok mäsa) či prime rib (druh steaku). Tieto označenia sa však môžu používať pri niektorých výrobkoch s nízkym obsahom iných mäsitých a nemäsitých zložiek ako slanina či cordon blue.

V prípade porušenia nariadenia hrozia pokuty až 1 500 eur pre jednotlivcov a 7 500 eur pre firmy. Výrobcovia majú prechodné obdobie jeden rok na rozpredanie súčasných zásob, než sa začnú pokuty uplatňovať.

Vláda utorkovým nariadením reaguje dlhodobé sťažnosti mäsopriemyslu. Jeho zástupcovia tvrdia, že nesprávne používanie týchto výrazov poškodzuje zákazníkov.

Nariadenie nadväzuje na zákon z roku 2020, ktorého platnosť však bola v roku 2022 dočasne pozastavená pre sťažnosti konzorcia francúzskych spoločností predávajúcich vegetariánske potraviny. Konzorcium tvrdilo, že francúzsky zákon je v rozpore s potravinárskymi pravidlami EÚ.

8 debata chyba
Viac na túto tému: #Francúzsko #vegetariánstvo #rezeň #steak