Trump prvýkrát prehral v primárkach, Haleyová ovládla Washington

Bývalá americká veľvyslankyňa pri OSN Nikki Haleyová v nedeľu zvíťazila v republikánskych primárkach v americkom hlavnom meste Washington. Ide o jej prvé víťazstvo v súboji o prezidentskú nomináciu Republikánskej strany s exprezidentom USA Donaldom Trumpom, informovala agentúra AP.

04.03.2024 05:25
Nikki Haleyová Foto: ,
Republikánska prezidentská kandidátka a bývalá veľvyslankyňa OSN Nikki Haleyová pozdravuje svojich priaznivcov na predvolebnej akcii v Portlande v štáte Maine v nedeľu 3. marca 2024.
debata (2)

Haleyová získala v hlavnom meste všetkých 19 delegátov, vyplýva z výsledkov, ktoré zverejnili predstavitelia Republikánskej strany. Svoj prvý triumf zaznamenala pred tzv. superutorkom (5. marca), počas ktorého sa budú nominačné súboje strany konať v 15 amerických štátoch. Favoritom na zisk republikánskej nominácie je aj naďalej Trump, ktorý zvíťazil vo všetkých predchádzajúcich primárkach a predvolebných zhromaždeniach.

Bývalá americká veľvyslankyňa pri OSN sa rozhodla neodstúpiť zo súboja s exprezidentom USA aj napriek úvodným porážkam vrátane prehry vo svojom domovskom štáte Južná Karolína. Haleyová vyjadrila presvedčenie, že republikáni si zaslúžia alternatívu voči Trumpovi aj napriek jeho doterajšej dominancii v kampani.

Hlavné mesto Washington je jednou z najvýraznejších demokratických jurisdikcií v Spojených štátoch, v meste je registrovaných len približne 23.000 republi­kánov, vysvetľuje AP. Súčasný prezident Joe Biden z Demokratickej strany tam získal v prezidentských voľbách v roku 2020 92 percent hlasov.

Trumpovi sa pred štyrmi rokmi podarilo zvíťaziť v primárkach v hlavnom meste, no v roku 2016 skončil až tretí za americkým senátorom z Floridy Marcom Rubiom a bývalým guvernérom štátu Ohio Johnom Kasichom.

2 debata chyba
Viac na túto tému: #Donald Trump #Nikki Haleyová