Francúzsky parlament schválil ústavné právo žien na interrupciu

Francúzski zákonodarcovia v historickom hlasovaní v pondelok schválili návrh zákona, ktorý do ústavy zakotví právo žien na interrupciu.

04.03.2024 19:53
Interrupcie / Eiffelova veža / Foto: ,
Prívrženci interrupcií sledujú pred Eiffelovou vežou živý vstup zo zasadnutia oboch komôr francúzskeho parlamentu na zámku vo Versailles k prijatiu návrhu zákona, ktorý do ústavy zakotví právo žien na interrupciu, 4. marec 2024
debata (21)

Na spoločnom zasadnutí oboch komôr francúzskeho parlamentu – Národného zhromaždenia a Senátu – na zámku vo Versailles zahlasovalo za návrh 780 zákonodarcov a 72 sa vyslovilo proti. S prehľadom tak prekonali potrebnú trojpätinovú nadpolovičnú väčšinu na jeho schválenie. Podľa médií zákonodarcovia venovali tomuto výsledku hlasovania dlhý potlesk v stoji.

Francúzsky prezident Emmanuel Macron tento krok privítal s tým, že ide o „francúzsku hrdosť“, ktorá vyslala „univerzálne posolstvo“. Na Medzinárodný deň žien 8. marca je tiež podľa neho naplánovaná špeciálna verejná ceremónia.

Eiffelova veža bola po prijatí zmeny osvetlená na oslavu so sloganom „Moje telo, moja voľba“. „Posielame odkaz všetkým ženám: vaše telo patrí vám a nikto nemôže rozhodovať za vás,“ uviedol francúzsky premiér Gabriel Attal ešte pred hlasovaním.

Právo na interrupciu vo Francúzsku stanovil zákon z roku 1975. Zmenu však začal Macron presadzovať v reakcii na rozhodnutie Najvyššieho súdu USA v roku 2022. Týmto verdiktom sa zrušilo rozhodnutie spred vyše 50 rokov a ženy v USA zbavilo práva na interrupciu.

Podľa agentúry Reuters pondelkové hlasovanie zakotvilo v článku 34 francúzskej ústavy, že „zákon určuje podmienky, za ktorých má žena zaručenú slobodu využiť interrupciu“.

Francúzsko sa tak stane prvou krajinou na sveta, ktorá bude ženám ústavou garantovať právo na ukončenie tehotenstva.

21 debata chyba
Viac na túto tému: #Francúzsko #interrupcie #ústavné právo