Klimatický jav El Niňo prinesie od marca do mája nadpriemerné teploty, upozorňujú meteorológovia

Otepľovanie spôsobené klimatickým javom El Niňo, ktoré vyvrcholilo v decembri, bolo jedným z piatich najintenzívnejších zaznamenaných v histórii a od marca do mája prinesie nadpriemerné teploty. V utorok to vyhlásila Svetová meteorologická organizácia (WMO).

05.03.2024 14:18
somálsko, záplavy, El Niňo Foto:
Klimatický jav El Niňo spôsobuje aj výdatné zrážky. Na snímke záplavy v Somálsku, november 2023.
debata (1)

WMO pripomenula, že El Niňo teraz postupne slabne. Teplo uväznené v atmosfére skleníkovými plynmi však bude teploty ovzdušia ovplyvňovať aj v nasledujúcich mesiacoch.

El Niňo je klimatický jav prejavujúci sa zvyšovaním teploty povrchu oceánu v rozsiahlych oblastiach centrálnej a východnej časti rovníkového Tichého oceánu. Cyklicky sa objavuje po dvoch až siedmich rokoch a zvyčajne trvá deväť až 12 mesiacov.

Pravda o klíme s klimatológom Milanom Lapinom: Čo čaká planétu Zem, ak nezastavíme prudké otepľovanie?
Video
11. 5. 2024 / Zdroj: TV Pravda

Na juhu Južnej Ameriky, juhu USA, v oblasti Afrického rohu a v strednej Ázii zvyčajne spôsobuje výdatné zrážky, kým v Austrálii, Indonézii a niektorých oblastiach južnej Ázie, strednej Ameriky a severu Južnej Ameriky spôsobuje suchá.

Vrchol vplyvu zvyčajne dosahuje rok po svojom vzniku, čo teraz pripadá na rok 2024. Jeho protipólom je klimatický jav La Niňa prinášajúci ochladenie. Medzi oboma javmi sa vyskytujú obdobia neutrálnych podmienok.

Ako sa mení starostlivosť o pokožku vplyvom klimatických zmien? V relácii Pravda o klíme odpovedá MUDr. Anna Danková
Video
Zdroj: TV Pravda

Podľa WMO je približne 60-percentná šanca, že El Niňo potrvá od marca do mája a asi 80-percentná šanca, že od apríla do júna budú podmienky neutrálne. Organizácia dodáva, že neskôr počas roka sa môže objaviť aj La Niňa, pravdepodobnosť výskytu javu však organizácia nekonkretizovala.

„Každý mesiac od júna 2023 stanovil nový teplotný rekord a rok 2023 bol jednoznačne najteplejším zaznamenaným rokom. El Niňo k rekordným teplotám dopomohol, hlavnými vinníkmi sú však jednoznačne skleníkové plyny,“ vyhlásila šéfka WMO Celeste Saulová. WMO preto nalieha na drastické zníženie množstva skleníkových plynov v atmosfére, ktoré by pomohlo v boji proti klimatickej zmene.

sucho, uroda kukurica, globálne oteplovanie, pole Čítajte viac Odhady sa potvrdili: Vlaňajšok bol najteplejší za posledných 100-tisíc rokov
1 debata chyba
Viac na túto tému: #otepľovanie #meteorológovia #El Niño #WMO