Nemec si nechal vpichnúť vyše 200 dávok vakcíny proti covidu-19. Jeho imunitný systém vedcov prekvapil

Vedci z univerzity v nemeckom Erlangene skúmali vzorky krvi u muža, ktorý sa nechal viac ako 200-krát naočkovať proti chorobe covid-19. Zistili, že jeho imunitný systém funguje úplne normálne, píše agentúra DPA. Výskumníci však zdôraznili, že ide o ojedinelý prípad a že výslovne neodporúčajú takýto postup opakovať.

05.03.2024 18:50
Vakcína / Očkovanie / Covid / Koronavírus / Foto:
debata (100)

Nemenovaného muža (62) z mesta Magdeburg vedci kontaktovali na základe novinových článkov, ktoré o jeho enormnom záujme o očkovanie proti chorobe covid-19 informovali. Tím výskumníkov z univerzity Friedricha Alexandra v bavorskom Erlangene skúmal vzorky mužovej krvi v priebehu niekoľkých rokov. Zistil, že jeho imunitný systém nielenže fungoval úplne normálne, ale určité obranné bunky a protilátky proti vírusu SARS-CoV-2 boli výrazne častejšie ako u ľudí, ktorí dostali štandardné tri očkovania.

Vakcína / Očkovanie / Čítajte aj Rezort zdravotníctva spúšťa očkovanie novou vakcínou proti ochoreniu COVID-19

Dovtedy nebolo jasné, ako sa podobné „hyperočkovanie“, ako to vedecká skupina nazvala, na ľudskom imunitnom systéme prejaví. Výsledky svojej štúdie tím vedcov publikoval v odbornom časopise Lancet Infectious Diseases.

Dôvod neprezradil

Muž sa podľa svojich slov nechal 217-krát naočkovať z osobných dôvodov, 134 očkovaní úrady oficiálne potvrdili. „Kontaktovali sme ho a pozvali ho, aby sa podrobil rôznym testom v Erlangene. O náš výskum prejavil veľký záujem,“ uviedol Kilian Schober z Inštitútu mikrobiológie na univerzite v Erlangene.

Podľa dostupných informácií však ide zrejme o muža, ktorý sa mnohonásobne očkoval proti covidu preto, aby mohol predávať sfalšované očkovacie preukazy s pravými číslami šarží vakcín ľuďom, ktorí sami odmietajú vakcináciu. Ako v apríli 2022 informovali agentúry AP a DPA, nemecké úrady muža vyšetrovali.

koronavirus covid reštaurícia prevádzka Čítajte aj Skutočné obete: Covid pripravil na Slovensku o život viac ako 21-tisíc ľudí, 6. marca si ich pripomíname

Výsledok štúdie ukázal, že testovaný muž mal veľké množstvo T-buniek proti chorobe covid-19. Ide o takzvané efektorové T-bunky, ktoré si „pamätajú“ prekonané infekcie, zabíjajú patogény, a tak bojujú proti vírusu. Ich počet bol vyšší ako v porovnávacej skupine osôb očkovaných trojkombináciou vakcín. Vedci nedokázali u týchto efektorových T-buniek zistiť žiadnu únavu, boli rovnako účinné ako u normálne očkovaných osôb.

„Celkovo sme nezistili žiadne známky slabšej imunitnej odpovede, skôr naopak,“ povedal Schober. Navyše aj 217. očkovanie, ktoré muž počas štúdie podstúpil, malo stále efekt. Počet protilátok proti chorobe covid-19 sa v dôsledku toho výrazne zvýšil.

Vakcína / Očkovanie / Injekčná striekačka / Čítajte viac Nemec si nechal vpichnúť 90 dávok proticovidovej vakcíny, pasy predával

„Náš testovaný subjekt bol očkovaný celkom ôsmimi rôznymi vakcínami, vrátane rôznych dostupných mRNA vakcín,“ uviedol Schober. „Zistenia, že aj napriek tejto mimoriadnej hypervakcinácii sa nevyskytli žiadne rozpoznateľné vedľajšie účinky, zodpovedajú dobrej všeobecnej znášanlivosti prípravkov,“ dodal. Výskumníci však zdôraznili, že ide o ojedinelý prípad. Z výsledkov nemožno vyvodiť ďalekosiahle závery alebo dokonca odporúčania pre celú populáciu.

Vakcinologická spoločnosť odporúča obnovovať očkovanie hlavne ľuďom nad 65 rokov a chronicky chorým, vhodné je to raz ročne podobne ako pri chrípke na jeseň.

100 debata chyba
Viac na túto tému: #Nemecko #vedci #očkovanie #koronavírus #Covid-19 #vakcína proti koronavírusu