Vo Varšave protestovali farmári. Na policajtov hádzali dlažobné kocky, zapálili aj rakvu

Protestujúci poľskí poľnohospodári v stredu vo Varšave hádzali na policajtov dlažobné kocky a pokúšali sa preraziť zábrany okolo parlamentu. Účastníci protestu pri tom zranili niekoľko policajtov.

06.03.2024 18:19
Poľsko Farmári Protesty varšava Foto: ,
Policajt zastavuje demonštranta, ktorý hodil rakvu do ohňa na proteste farmárov vo Varšave v stredu 6. marca 2024.
debata (4)

Polícia zadržala niekoľko desiatok ľudí a zabránila demonštrantom dostať sa k budove Sejmu. Na sociálnej sieti X zdôraznila, že policajti nie sú účastníkmi prebiehajúceho spo­ru.

„Správanie, ktoré ohrozuje bezpečnosť našich policajtov vrátane hádzania dlažobných kociek na nich, nemožno brať na ľahkú váhu a vyžaduje si tvrdú a rozhodnú reakciu,“ uviedli vo vyhlásení.

Redaktorka Pravdy sa odviezla s protestujúcimi traktoristami
Video
Zdroj: TV Pravda

Poľnohospodári na traktoroch v stredu zablokovali diaľnice vedúce do hlavného mesta a tisíce ich priaznivcov sa zhromaždili pred úradom premiéra. K poľnohospodárom sa pridali aj baníci, lesníci, poľovníci a ďalšie skupiny. Niektorí z demonštrantov pošliapali vlajku Európskej únie a spálili maketu rakvy s nápisom narážajúcim na 20. výročie vstupu Poľska do EÚ: „Roľník, žil 20 rokov, zabila ho (európska) zelená dohoda“.

Protestujúci poľnohospodári nesúhlasia s politikou Európskej únie a dovozom potravín z Ukrajiny, ktorý podľa nich ohrozuje ich živobytie. Zároveň požadujú odstúpenie od Európskej zelenej dohody určenej na boj proti zmene klímy. Zelenú politiku EÚ odsudzujú ako príliš nákladnú. Podobné protesty prebiehajú po celej Únii.

Kolóna traktorov protestujúcich farmárov....
Kolóna traktorov protestujúcich farmárov....
+95Kolóna traktorov protestujúcich farmárov....
4 debata chyba
Viac na túto tému: #Poľsko #Varšava #protest farmárov