Mladí 16 a 17-roční Belgičania musia povinne hlasovať v eurovoľbách, rozhodol súd

Belgickí voliči vo veku 16 a 17 rokov budú mať povinnosť hlasovať vo voľbách do Európskeho parlamentu. Podľa agentúry AFP to vyplýva zo štvrtkového rozhodnutia tamojšieho ústavného súdu. Ten rozšíril povinné hlasovanie, ktoré platí v krajine pre voličov starších ako 18 rokov, aj na maloletých. Povinnosť sa bude týkať približne 300 000 ľudí.

22.03.2024 00:00
debata (29)

Belgicko v roku 2023 zaviedlo pre ľudí vo veku 16 a 17 rokov možnosť zúčastniť sa na parlamentných voľbách. V krajine je pritom pre voličov od 18 rokov volebná účasť povinná. Zákon znižujúci voličský vek pod túto hranicu tak skončil na ústavnom súde kvôli údajnému diskriminačnému zaobchádzaniu s voličmi rôzneho veku. Súd rozhodol, že odlišné pravidlá pre rôzne starých voličov nemajú dostatočné odôvodnenie. Rozšíril tak povinnosť zúčastniť sa na voľbách aj na mladších voličov.

európsky parlament Čítajte viac Blaha, Ódor, Danko či Matovič. Máme kompletné kandidátky - kto všetko chce zastupovať Slovensko v Európskom parlamente?

Belgicko patrí do úzkej skupiny krajín Európskej únie, kde je účasť vo voľbách povinná. Za neodôvodnenú neúčasť hrozí pokuta vo výške 40 až 200 eur, ktorú však úrady udeľujú len zriedkavo. Podľa ministra spravodlivosti Paula Van Tigchelta nie je tiež isté, že možno maloletým udeľovať rovnaké tresty, ako ľuďom nad 18 rokov. Vyberať europoslancov môžu neplnoletí voliči tiež v Rakúsku, Nemecku, Grécku či na Malte.

Mladí Belgičania tak budú mať povinnosť zúčastniť sa na voľbách do Európskeho parlamentu, ktoré sa v krajine uskutočnia 9. júna. V ten istý deň sa podľa agentúry AFP uskutočnia tiež voľby do všetkých parlamentov v krajine.

29 debata chyba
Viac na túto tému: #Belgicko #Európsky parlament