Izraelskí vojaci pri razii v nemocnici Šífa v Gaze zabili už vyše 170 ozbrojencov

Izraelskí vojaci v rámci operácie v nemocnici Šífa v Gaze, ktorá dnes pokračuje už šiestym dňom, zabili vyše 170 palestínskych ozbrojencov a ďalších zhruba 800 zadržali na výsluch. S odvolaním sa na vyjadrenie izraelskej armády o tom informuje agentúra Reuters. Podľa úradov ovládaných hnutím Hamas, proti ktorému vedie Izrael vojnu v odvete za jeho októbrové teroristické útoky, už v Pásme Gazy zomrelo v dôsledku bojov vyše 32 100 Palestínčanov, z toho 72 len za uplynulý deň.

23.03.2024 14:15
debata (2)
Medzi zbraňami Hamasu našli aj košickú EČV. Video izraelskej armády
Video

Do nemocnice Šífa, najväčšej v Pásme Gazy, vstúpili izraelskí vojaci za podpory tankov v noci na pondelok. Odvtedy prečesávajú rozsiahly komplex, ktorý je podľa Izraela napojený na sieť podzemných tunelov a podľa armády slúži ako základňa pre bojovníkov hnutia Hamas a ďalších palestínskych radikálnych skupín.

„Naše sily doteraz v areáli nemocnice zlikvidovali viac ako 170 teroristov, vypočuli vyše 800 podozrivých a lokalizovali množstvo zbraní a teroristickej infraštruktúry,“ uviedla armáda v správe. V piatok ráno vojaci uvádzali 150 zabitých ozbrojencov v rámci operácie.

Vo štvrtok armádny hovorca uviedol, že vojaci zatkli vyše 350 členov hnutia Hamas a Islamský džihád. To predstavuje najvyšší počet naraz zadržaných radikálov od vypuknutia vojny vlani v októbri.

Armáda v dnešnej správe ďalej uviedla, že letectvo počas uplynulého dňa zasahovalo zhruba na 35 miestach v Pásme Gazy, terčom úderov boli tiež veliteľské stanoviská a ďalšia infraštruktúra radikálnych skupín. V strednej časti pásma potom vojaci v „intenzívnych bojoch“ za minulý deň zabili približne 15 bojovníkov.

Šífa zostáva jednou z mála nemocníc, ktoré na severe vojnou zdevastovaného Pásma Gazy ešte aspoň čiastočne fungujú. Slúži súčasne ako útočisko pre stovky palestínskych civilistov, ktorí museli pred bojom utiecť z domovov. Armáda v tomto zdravotníckom zariadení zasahovala prvýkrát už v novembri, keď rovnako niekoľkodňová operácia vyvolala vlnu ostrej medzinárodnej kritiky. Izrael vtedy pod nemocnicou objavil tunely, ktoré podľa neho Hamas využíval ako riadiace a veliteľské strediská. Hamas aj zdravotnícky personál popierajú, že by areál nemocnice zneužívali na vojenské účely či ako úkryt pre svojich bojovníkov.

Deti v Gaze po útoku Izraela

VAROVANIE: Niektoré zábery nie sú vhodné pre citlivé povahy.

Fotogaléria
Wounded Palestinian children receive medical...
Chlapec drží plagát vyzývajúci na ukončenie...
+35Palestínske deti čistia chodník pred domom v...

Zástupcovia Hamasu ani Islamského džihádu sa k súčasnej situácii v nemocnici bezprostredne nevyjadrili. Hovorca Hamasu však v uplynulých dňoch tvrdili, že medzi zabitými sú výlučne pacienti a zdravotnícky personál, a obvinili Izrael z vojnových zločinov.

Izraelská armáda, ktorá pri razii stratila zatiaľ dvoch mužov, tvrdí, že počas akcie robí všetko pre ochranu civilistov, pacientov aj lekárskeho personálu.

Agentúra Reuters poznamenala, že nemá do nemocnice prístup, a nemôže tak overiť tvrdenia ani jednej z oboch bojujúcich strán.

Židovský štát začal vojenskú ofenzívu v Pásme Gazy s cieľom Hamas úplne zničiť po teroristickom útoku zo 7. októbra, keď ozbrojenci Hamasu a jeho spojencov v izraelskom pohraničí zabili takmer 1200 ľudí a ďalších zhruba 250 osôb zavliekli na palestínske územie. Pri prvom a doteraz jedinom pokoji zbraní na konci novembra bola prepustená necelá polovica rukojemníkov.

Podľa dnešných údajov ministerstva zdravotníctva v Gaze, spravovaného Hamásom, zahynulo od začiatku vojny v Pásme Gazy najmenej 32.142 Palestín­čanov, z toho 72 len za uplynulý deň, a 74.412 ďalších bolo zranených. Údaje sa vo vojnových podmienkach nemôžu nezávisle overiť, podľa expertov však zväčša zodpovedajú skutočnosti. Nerozlišujú však medzi civilistami a palestínskymi bojovníkmi, ktorých podľa Izraela jeho armáda zabila vyše 13.000. Na strane Izraela doteraz v bojoch padlo 251 vojakov.

2 debata chyba
Viac na túto tému: #Izrael #Palestína #Hamas #Pásmo Gazy