Tento mesiac z ruského prístavu Vostočnyj na ruskom Ďalekom východe vyplávalo prinajmenšom päť severokórejských tankerov s ropnými produktmi, uviedol denník, ktorý sa odkazuje na satelitné snímky britského analytického centra Royal United Services Institute. Niektoré zo severokórejských lodí na snímkach pritom priamo figurujú na sankčnom zozname OSN a majú zákaz vplávať do zahraničných prístavov.
Podľa FT ide o prvé potvrdené a zdokumentované námorné dodávky ropy z Ruska do Severnej Kórey odkedy v roku 2017 Bezpečnostná rada OSN uvalila na ázijskú krajinu nové sankcie obmedzujúce dovoz ropy v odpovedi na jej testy jadrových zbraní.
Už vlani v júni agentúra Reuters s odvolaním sa na údaje OSN uvádzala, že Rusko obnovilo vývoz ropy do KĽDR.
Griffiths, bývalý koordinátor skupiny OSN, ktorá dohliada na dodržiavanie sankcií uvalených na KĽDR, označil správy o marcových ruských dodávkach do KĽDR za útok na sankčný režim. „To, čoho sme svedkami, je jasná dohoda o výmennom obchode ‚zbrane za ropu‘, ktorý nepokryte porušuje sankcie. Tie osobne podpísal (ruský prezident) Vladimír Putin,“ povedal aj Griffiths.

V októbri minulého roka Reuters s odvolaním sa na bezpečnostného hovorcu Bieleho domu Johna Kirbyho uviedol, že Severná Kórea Rusku poskytla viac ako 1000 kontajnerov vojenského vybavenia a munície. Podľa Južnej Kórey jej severný sused od leta do Ruska poslal už 6700 kontajnerov munície. Rusko rakety dodané z KĽDR už na Ukrajine používa, tvrdí Kyjev.
Vo februári tohto roku denník The New York Times upozornil, že ruské úrady odblokovali časť severokórejských aktív zmrazených v jednej z ruských bánk a podnikli kroky, ktoré mohli dať KĽDR prístup k medzinárodnej bankovej sieti. Tieto kroky mohla Moskva podľa amerického denníka podniknúť v odpovedi na dodávky zbraní.
