Tento mesiac z ruského prístavu Vostočnyj na ruskom Ďalekom východe vyplávalo prinajmenšom päť severokórejských tankerov s ropnými produktmi, uviedol denník, ktorý sa odkazuje na satelitné snímky britského analytického centra Royal United Services Institute. Niektoré zo severokórejských lodí na snímkach pritom priamo figurujú na sankčnom zozname OSN a majú zákaz vplávať do zahraničných prístavov.
Podľa FT ide o prvé potvrdené a zdokumentované námorné dodávky ropy z Ruska do Severnej Kórey odkedy v roku 2017 Bezpečnostná rada OSN uvalila na ázijskú krajinu nové sankcie obmedzujúce dovoz ropy v odpovedi na jej testy jadrových zbraní.
Už vlani v júni agentúra Reuters s odvolaním sa na údaje OSN uvádzala, že Rusko obnovilo vývoz ropy do KĽDR.
Griffiths, bývalý koordinátor skupiny OSN, ktorá dohliada na dodržiavanie sankcií uvalených na KĽDR, označil správy o marcových ruských dodávkach do KĽDR za útok na sankčný režim. „To, čoho sme svedkami, je jasná dohoda o výmennom obchode ‚zbrane za ropu‘, ktorý nepokryte porušuje sankcie. Tie osobne podpísal (ruský prezident) Vladimír Putin,“ povedal aj Griffiths.
Čítajte viac USA sa zľakli. Ukrajincom hovoria, aby neútočili na ruské ropné ciele, píše Financial TimesV októbri minulého roka Reuters s odvolaním sa na bezpečnostného hovorcu Bieleho domu Johna Kirbyho uviedol, že Severná Kórea Rusku poskytla viac ako 1000 kontajnerov vojenského vybavenia a munície. Podľa Južnej Kórey jej severný sused od leta do Ruska poslal už 6700 kontajnerov munície. Rusko rakety dodané z KĽDR už na Ukrajine používa, tvrdí Kyjev.
Vo februári tohto roku denník The New York Times upozornil, že ruské úrady odblokovali časť severokórejských aktív zmrazených v jednej z ruských bánk a podnikli kroky, ktoré mohli dať KĽDR prístup k medzinárodnej bankovej sieti. Tieto kroky mohla Moskva podľa amerického denníka podniknúť v odpovedi na dodávky zbraní.
Čítajte viac Dlho bol považovaný za Putinov tromf, teraz oň prichádza. Po Európe Gazprom necháva krvácať aj Čína