Šéf írskej diplomacie uviedol, že izraelský vojenský zásah, pri ktorom umierajú nevinní civilisti, „predstavuje nehorázne porušenie medzinárodného humanitárneho práva v masovom meradle“. Dublin sa preto podľa neho chce zapojiť do konania, ktoré sa začalo v decembri podaním juhoafrického podnetu.
Juhoafrická republika tvrdí, že činy Izraela majú charakter genocídy, pretože sú páchané s konkrétnym zámerom zničiť Palestínčanov v Gaze. Izrael sa na súde proti tomuto tvrdeniu ohradil. ICJ koncom januára vydal predbežné opatrenie, v ktorom nariadil Izraelu, aby prijal všetky kroky, ktoré zabránia genocíde a zlepšia humanitárnu situáciu v Pásme Gazy. Rozhodnutie privítalo množstvo arabských a európskych krajín.
Čítajte viac Gallant: Izrael neukončí vojnu proti Hamasu, kým nebudú oslobodení rukojemníciÍrsko patrí v rámci Európy napríklad vedľa Španielska ku krajinám najkritickejším k Izraelu. Tieto krajiny spolu so Slovinskom a Maltou urobili minulý týždeň prvý krok k uznaniu palestínskej štátnosti na Západnom brehu Jordánu a v pásme Gazy.
Podľa Martinovho vyhlásenia Izrael napríklad bráni dodávkam humanitárnej pomoci, útočí na civilné ciele a používa výbušné zbrane v husto obývaných oblastiach. Izraelská armáda sa obhajuje tým, že v civilných budovách, ako sú napríklad nemocnice, sa ukrývajú členovia Hamasu.
Konflikt v Pásme Gazy podnietili teroristické útoky ozbrojencov Hamasu a ich spojencov, ktorí vlani v októbri v izraelskom pohraničí povraždili takmer 1 200 ľudí a ďalších asi 250 osôb zavliekli na palestínske územie. Izraelská ofenzíva si podľa úradov spravovaných Hamasom vyžiadala už bezmála 32 500 obetí z radov Palestínčanov, z toho je podľa Izraela vyše 13 000 bojovníkov Hamasu.
Čítajte viac Netanjahu: Víťazstvo bez vstupu do Rafahu nie je možné. Príprava na ofenzívu chvíľu potrvá