Slovenské voľby vyhral kandidát podporujúci mierové riešenie, píšu ruské médiá

Na Slovensku vyhral prezidentský kandidát odmietajúci dodávky zbraní na Ukrajinu a podporujúci rýchle riešenie konfliktu, píšu ruské médiá o víťazovi volieb, predsedovi parlamentu a vládnej strany Hlas Petrovi Pellegrinim. Médiá na Ukrajine, ktorá sa už viac ako dva roky bráni ruskej ozbrojenej agresii, pripomínajú Pellegriniho výroky ohľadom vojny či pomoci Kyjevu a upozorňujú na blízke vzťahy s premiérom Robertom Ficom, ktorého názory označujú za proruské.

07.04.2024 12:10
debata (15)
Prvé slová novozvoleného prezidenta Petra Pellegriniho a gratulácia Roberta Fica
Video

„Pellegrini sa zasadzuje za ukončenie bojov na Ukrajine,“ napísala ruská agentúra RIA Novosti a pripomenula, že novozvolený prezident „prejavil obavy“ ohľadom dodávok munície Kyjevu. Agentúra TASS Pellegriniho označila za „podporovateľa rýchleho riešenia konfliktu na Ukrajine“.

Agentúra Interfax naopak vyzdvihla postoje porazeného exšéfa slovenskej diplomacie Ivana Korčoka, ktorý podľa nej ohľadom medzinárodných otázok zastáva „otvorene prozápadnú pozíciu“. Citovala tiež premiéra Fica, v ktorého strane Smer Pellegrini v minulosti po dve desaťročia pôsobil a ktorý nového prezidenta nazval niekým, kto si váži mier.

Voľby 2024 Čítajte viac Najpresnejšie výsledky trafila Okružná z okresu Prešov. Ako ste volili prezidenta vo vašej obci?

Pellegrini vyhral sobotňajšie druhé kolo volieb prezidenta so ziskom 53,12 percenta hlasov, Korčoka podporilo 46,87 percenta voličov.

Moskva, ktorej vojská v roku 2022 inváziou začali na Ukrajine rozsiahly vojenský konflikt, tvrdí, že je v prípade realistických nárokov ochotná s Kyjevom rokovať o mieri. Ukrajina však opakovane upozorňuje, že v prípadných mierových hovoroch odmieta zľaviť zo svojich požiadaviek – okrem iného na stiahnutie ruských vojsk z ukrajinského územia a na obnovenie hraníc krajiny v podobe z roku 1991, teda vrátane Krymského polostrova. Ten Rusko v rozpore s medzinárodným právom anektovalo už v roku 2014.

Peter Pellegrini
Peter Pellegrini s exprezidentom Ivanom...
+14Korčoka prišli podporiť viacerí politici...

Tieto požiadavky Rusko, ktoré si k svojmu územiu okrem Krymu pripojilo aj štyri ukrajinské oblasti, odmieta. Pre Kyjev sú potom rozhovory o mierovom riešení konfliktu podporou kremeľskej agendy.

Ukrajinské médiá sú v hodnotení Pellegriniho opatrné. Jeho postoje spomínajú najmä v súvislosti s Ficom, ktorého denník Ukrajinska pravda označil za „antiukrajinského“. „Pellegrini zdieľa postoj slovenskej vlády ohľadom normalizácie vzťahov s Ruskom,“ podotýka agentúra Ukrinform, podľa ktorej je Pellegrini tiež odporcom západných protiruských sankcií.

Agentúra Unian priniesla prehľad Pellegriniho výrokov o Ukrajine a okrem iného pripomenula, že novozvolený prezident v predvolebných debatách požadoval „okamžité ukončenie bojov a začatie mierových rozhovorov“.

Peter Pellegrini Čítajte viac Prečo vyhral Pellegrini a čo to znamená pre koalíciu a voľby do europarlamentu? Analýza výsledkov šéfa IPSOSu Hankovského
15 debata chyba
Viac na túto tému: #Rusko #Ukrajina #Peter Pellegrini #Ivan Korčok #prezidentské voľby 2024