Áziou otriasa nevídaná vlna horúčav, teploty presahujú 40 stupňov Celzia

Nečakaná vlna horúčav netypická pre začiatok apríla zasiahla juhovýchodnú Áziu. Ako uvádza britský web The Guardian, na viacerých miestach vystúpila ortuť teplomera cez hranicu 40 stupňov Celzia. Viacerí meteorológovia upozornili, že takéto teploty v tomto ročnom období zaznamenali vôbec po prvý raz.

07.04.2024 21:47
horúčavy, filipíny Foto: ,
V niektorých oblastiach Filipín dosahovali horúčavy až 42 stupňov Celzia.
debata (1)

Svetová meteorologická organizácia (WMO) varovala, že teploty budú vyššie, ako je sezónny priemer. Takéto počasie vysvetľuje klimatickými zmenami spôsobenými ľudskou činnosťou, ako aj fenoménom El Niňo, ktorý so sebou prináša teplo a suchý vzduch.

Nebývalé horúčavy ovplyvnili život v krajinách regiónu. Pre abnormálne vysoké teploty na Filipínach tisícky škôl zrušili prezenčné hodiny. Miestny meteorologický úrad informoval, že v niektorých oblastiach dosahovali horúčavy 42 stupňov Celzia. Úrady varovali obyvateľov pred možnými kŕčmi z tepla a vyčerpaním.

V centrálnej časti Mjanmarska namerali až 44 stupňov Celzia, na juhu Thajska pre toto ročné obdobie tiež rekordných 40,2 a na severozápade Vietnamu 40,6 stupňa Celzia.

Bordeaux / Oheň / Požiar / Hasič / Čítajte viac Život na Zemi je ohrozený, varujú vedci. Opäť poukazujú na zmenu klímy
1 debata chyba
Viac na túto tému: #počasie #horúčavy #Filipíny #Thajsko