Greenpeace obvinila IKEA z účasti na odlesňovaní rumunských pralesov

Environmentálna organizácia Greenpeace v stredu obvinila švédsku spoločnosť IKEA z podieľania sa na likvidácii pralesov v Rumunsku.

10.04.2024 19:57
IKEA Foto: ,
debata (1)

Vyšetrovanie Greenpeace zistilo, že drevo pochádzajúce z prastarých lesov vrátane pralesov v Karpatoch sa rúbe pre výrobcu nábytku IKEA. Drevo z týchto vzácnych lesov viacero externých dodávateľov švédskej spoločnosti používalo na výrobu stoličiek a detských postieľok.

V Tichej doline sa zachoval najväčší limbový prales v Tatrách (Archívne video)
Video
limba, prales, divočina, Tichá dolina, TANAP Čítajte viac Zachránili sme pralesy. Zachránia nás?

Približne 30 výrobkov od týchto dodávateľov sa podľa Greenpeace našlo v predajniach nábytku IKEA v 13 krajinách. „IKEA nesmie kvôli nábytku ničiť posledné pralesy v Európe,“ varovala odborníčka Gesche Jürgensová z Greenpeace.

Vyšetrovacie tímy vystopovali cestu dreva z rumunských pralesov až do predajní IKEA pomocou dokumentov vrátane povolení na ťažbu, satelitných snímok a skladov dreva. Greenpeace plánovala svoje podklady v stredu odovzdať nemeckému ústrediu IKEA v meste Hofheim.

fagaras, rumunsko, divocina, prales Čítajte viac Posledný prales prežil všetky katastrofy. Až na človeka

IKEA pre agentúru DPA uviedla, že nelegálna ťažba dreva a nezodpovedné lesnícke postupy nemajú v jej hodnotovom reťazci miesto a preskúma dôkazy, ktoré sa v tejto súvislosti objavili. Ak sa zistia nezrovnalosti, chce podniknúť okamžité kroky vrátane ukončenia obchodných vzťahov.

Greenpeace tiež poukázala na skutočnosť, že v rumunských Karpatoch žijú početné populácie živočíchov a mnohé vzácne rastliny. Upozornila, že iba približne 2,4 percenta tamojších lesov je chránených pred odlesňovaním.

Odhaduje sa, že v Rumunsku sa za posledných 20 rokov vyrúbala polovica tamojších pralesov. Európska únia (Rumunsko je jej členom od roku 2007) pritom prijala stratégiu na ochranu biodiverzity, ktorá zahŕňa aj ochranu starých čiastočne prirodzených lesov i pralesov.

Charlotte Miles Čítajte viac Marketingová manažérka IKEA: Slováci sú špecifickí zákazníci. Chceme, aby sa pre nich cenová dostupnosť výrobkov stala realitou
1 debata chyba
Viac na túto tému: #Ikea #Rumunsko #prales #Greenpeace