Syrskyj: Ukrajinci sa zahryzli do krajiny, no Rusov je násobne viac. Putin chce ovládnuť Časiv Jar do osláv 9. mája

Ruská armáda má v pláne ovládnuť mesto Časiv Jar v Doneckej oblasti na východe Ukrajiny do 9. mája, uviedol na sociálnych sieťach vrchný veliteľ ukrajinských ozbrojených síl Oleksandr Syrskyj. Uvedený deň sa v Rusku zvyčajne organizujú pompézne oslavy pripomínajúce víťazstvo nad nacistickým Nemeckom v roku 1945. Časiv Jar, ktorý leží neďaleko od už ovládnutej Avdijivky, je pod neustálou paľbou, upozornil na začiatku mesiaca starosta mesta Serhij Čaus.

14.04.2024 16:40
debata (35)
Video
Ako ukrajinské drony zničili ruský tank. Zdroj: Ukrajinské ministerstvo obrany

Časiv Jar je dôležitý oporný bod ukrajinskej armády v Doneckej oblasti, poznamenal server BBC News v ruskojazyčnom vydaní. Jeho prípadné obsadenie by ruským jednotkám umožnilo vystupňovať útoky na asi 25 kilometrov vzdialený Kramatorsk, poznamenala predtým agentúra AFP. Kramatorsk a neďaleký Slovjansk sú jedny z posledných veľkých miest na Donbase kontrolovaných Kyjevom.

vojna na Ukrajine Čítajte viac 781. deň: Rusko tvrdo útočí na Časiv Jar, otvára cestu k významným mestám v Doneckej oblasti

Taktiež podľa oznámenia Syrskeho ide Rusom o vytvorenie podmienok pre ďalší postup smerom na Kramatorsk, ako aj o získanie prístupu ku kanálu Siverskyj Donec-Donbas.

Americký Bradley sa prebíja bojiskom pri Avdijivke
Video
Americké bojové vozidlo pechoty Bradley v službách Ukrajincov. Zdroj: Ukrajinské ministerstvo obrany

Rusi však zatiaľ podľa Sýrskeho pri meste Časiv Jar narážajú na odpor ukrajinských vojakov, ktorí sa doslova „zahryzli do krajiny“. Syrskyj však pripustil, že jednotlivým skupinám ruských vojakov, ktorí majú početnú prevahu, sa podarilo dostať až do jednej zo štvrtí na juhovýchode mesta, kým boli odrazení pomocou dronov a delostrelectva.

„Hrozba je naďalej aktuálna vzhľadom na to, že ruské velenie dalo svojim vojskám za úlohu ovládnuť Časiv Jar do 9. mája,“ napísal Syrskyj.

Ukrajinskí aj západní predstavitelia dlhodobo tvrdia, že Rusko si potrpí na symbolické dátumy a že sa tiež snaží o významnejšie úspechy v bojoch na Ukrajine pred rôznymi vojenskými oslavami alebo plánovanými vystúpeniami prezidenta Vladimira Putina. Na jar 2022 napríklad médiá s odvolaním sa na amerických činiteľov oboznámených s informáciami amerických tajných služieb písali, že sa Rusko bude do 9. mája snažiť ovládnuť oblasť ukrajinského Donbasu.

35 debata chyba
Viac na túto tému: #vojna na Ukrajine