Nový iracký zákon proti homosexualite počíta s trestom až 15 rokov väzenia

Iracký parlament schválil v sobotu zákon o boji proti prostitúcii a homosexualite, ktorý ukladá tresty odňatia slobody za vzťahy medzi osobami rovnakého pohlavia v trvaní až do 15 rokov. Informovala o tom agentúra Reuters, ktorá ho má k dispozícii.

28.04.2024 05:49
debata (7)

Cieľom zákona je „chrániť irackú spoločnosť pred morálnou skazenosťou a volaním po homosexualite, ktoré zachvátilo svet,“ uvádza sa v texte zákona. Podporili ho najmä konzervatívne šiitské strany, ktoré tvoria najväčšiu koalíciu v prevažne moslimskom irackom parlamente.

Zákon zakazuje vzťahy osôb rovnakého pohlavia, za ktoré hrozí trest odňatia slobody na najmenej desať a najviac na 15 rokov. Najmenej sedem rokov väzenia hrozí tomu, kto propaguje homosexualitu alebo prostitúciu.

Každý, kto zmení svoje „biologické pohlavie“ alebo sa úmyselne oblieka vyzývavo, môže ísť do väzenia na jeden až tri roky.

Návrh zákona pôvodne obsahoval trest smrti za niektoré činy, ale po silnom odpore zo strany Spojených štátov a európskych krajín bol pred schválením upravený.

Najväčšie iracké politické strany v minulom roku zintenzívnili kritiku práv LGBT komunity. Minulý rok sa na protestoch vládnucich aj opozičných konzervatívnych šiitských strán často pálili dúhové vlajky.

Obhajcovia práv zákon odsúdili ako najnovší útok na komunitu LGBT+ v Iraku. Kritizuje ho aj mimovládna organizácia Amnesty International, ktorá ho podľa agentúry AFP označila za „porušenie základných ľudských práv“ a uviedla, že v sobotu prijaté zmeny „ohrozujú Iračanov, ktorí sú už teraz denne obťažovaní“.

„Táto novela ohrozuje tých, ktorí sú v irackej spoločnosti najviac zraniteľní. Môže byť zneužitá na obmedzenie slobody slova a prejavu a na obmedzenie činnosti mimovládnych organizácií v celom Iraku,“ uvádza sa vo vyhlásení ministerstva zahraničných vecí Spojených štátov. Podľa tohto úradu zákon oslabí schopnosť Iraku diverzifikovať svoju ekonomiku a prilákať zahraničné investície.

7 debata chyba
Viac na túto tému: #Irak #LGBTI+