Zvedavosť, hra či výstraha. Kosatky potopili plachetnicu, posádku zachránil tanker

Skupina kosatiek dravých potopila plachetnicu v Gibraltárskom prielive. Jej posádku zachránil ropný tanker, informuje agentúra DPA.

14.05.2024 10:04
Kosatka dravá Foto: ,
Kosatka dravá
debata (2)

Dvojčlenná posádka plachetnice v nedeľu okolo 9.00 h vyslala núdzové volanie po kontakte s kosatkami približne 26 kilometrov od pobrežia Maroka pri vstupe do Gibraltárskeho prielivu, píše španielsky denník El País s odvolaním sa na záchranárov.

dovolenka, more, prázdniny, Korfu, Grécko, plachetnica, jachta Čítajte viac Okolo Španielska sa deje niečo podivné (a desivé): Lodiam hrozí nečakané nebezpečenstvo

Kosatky podľa posádky vrazili do lode, poškodili jej kormidlo a do trupu začala prenikať voda. Španielske úrady vyslali helikoptéru a na pomoc prišiel aj tanker MT Lascaux, ktorý sa plavil neďaleko miesta nehody. Ten posádku približne o 10.00 h nalodil a previezol do Gibraltáru.

Experti, ktorí sa venujú správaniu týchto morských cicavcov v tejto oblasti uviedli, že išlo o kosatky zo skupiny približne 37 jedincov, ktorá žije v medzi severnou časťou Pyrenejského polostrova a Gibraltárskym prielivom. Išlo o siedmy takýto incident od roku 2020.

Podobné útoky však podľa expertov nie sú úmyselné. Môže ísť o naučené správanie spojené so zvedavosťou, hravosťou, či o obozretnosť, z dôvodu ktorej sa usilujú zastaviť lode.

Kosatka dravá (Orcinus orca) je známa aj pod názvom veľryba zabijak. Patrí do čelade delfínovité, dorastá do dĺžky osem metrov a môže vážiť až šesť ton. Vyskytuje sa vo všetkých svetových oceánoch.

2 debata chyba
Viac na túto tému: #Španielsko #kosatka dravá