Covid má na Slovensku už 20-tisíc obetí. Heger: Za mnohé môže opozícia

Pravda, TASR | 11.05.2022 10:02, aktualizované: 
V utorok laboratóriá vykonali 2 511 PCR testov, pozitívnych na koronavírus bolo 443 vzoriek. Pozitivita tak dosiahla 17,6 percenta. Počet obetí ochorenia COVID-19 prekonal hranicu 20-tisíc - za uplynulý deň stúpol o osem na celkových 20 002.

Premiér Eduard Heger (OĽANO) na prekonanie 20-tisíc úmrtí reagoval so slovami, že parlamentná opozícia má na svedomí mnohé z týchto životov. Doplnil, že správanie niektorých opozičných politikov počas pandémie bolo v rozpore so zdravým rozumom, proti životu a zdraviu a mnohí občania tomu naleteli.

Predseda vlády spomenul jedného svojho známeho, ktorý ochoreniu COVID-19 podľahol a nedožil sa ani 50 rokov. „Pretože bol pod vplyvom dezinformácií," zdôraznil Heger s tým, že ďalší jeho známy takmer zomrel. „Je zázrak, že žije," uviedol. Prístup opozície za posledné dva roky zároveň označil za žumpu a dno. „Títo ľudia by nemali vôbec v politike byť," skonštatoval.

Pokles o takmer 170 pacientov

V nemocniciach je k predošlému dňu 367 pacientov s covidom, čo predstavuje po troch dňoch rastu pokles oproti pondelku o 41 pacientov.

Z hospitalizovaných je plne zaočkovaných 37,33 % pacientov.

Vývoj počtu obetí Covid-19

V grafe je znázornený počet obetí za deň a celkový počet obetí

počet obetí za deň
celkový počet obetí

zdroj: NCZI

Všetky grafy, štatistiky a čísla o koronavíruse

Všetky grafy

Na jednotkách intenzívnej medicíny je 33 pacientov a sedem ich potrebuje podporu umelej pľúcnej ventilácie. Pred týždňom bolo v nemocniciach 535 pacientov s covidom, na JIS ich bolo 53 a na pľúcnej ventilácii ležalo 17 osôb.

koronavírus čína peking Čítajte viac WHO kritizuje čínsku stratégiu nulovej tolerancie, Peking: Nezodpovedné výroky

Najviac pozitívne testovaných PCR testami bolo v Bratislavskom kraji (82), nasleduje kraj Prešovský (80), Žilinský (74), Banskobystrický (49), Košický (47), Trenčiansky (46), Trnavský (39) a napokon Nitriansky (26).

Pribudlo aj 2 274 vykonaných antigénnych testov, ktoré zachytili 99 nakazených covidom. Pozitivita pri tejto forme testovania dosiahla 4,35 percenta.

Za uplynulý deň sa zaočkovalo prvou dávkou vakcíny 36 ľudí, doposiaľ 2 821 413. Plne zaočkovaných je po utorku 2 766 502 osôb, pribudlo ich 116.

Štvrtú dávku dostalo 723 ľudí

Národné centrum zdravotníckych informácií uviedlo, že štvrtou dávkou vakcíny proti COVID-19 sa doposiaľ zaočkovalo 723 osôb so zníženou imunitou. V čakárni na očkovanie štvrtou dávkou neeviduje centrum žiadne osoby. „Záujemcovia získavajú termíny priebežne,“ vysvetlila hovorkyňa NCZI Alžbeta Sivá.

Očkovanie posilňujúcou dávkou proti covidu je odporúčané každému imunokompromi­tovanému pacientovi, ktorý má viac ako 18 rokov. „Po podaní troch dávok, ktoré tvoria u týchto osôb so zníženou imunitou základnú očkovaciu schému, im môže byť aplikovaný tzv. booster,“ priblížila Sivá. Pacienti by sa o tom podľa nej mali vopred poradiť s ošetrujúcim lekárom.