Obdobie blahobytu a bezstarostnosti sa končí, varuje Macron

TASR, ČTK | 24.08.2022 13:55
Macron Foto: ,
Francúzsky prezident Emmanuel Macron vedie v stredu 24. augusta 2022 zasadnutie kabinetu v Elyzejskom paláci v Paríži.
Prezident Emmanuel Macron upozornil, že Francúzsko v novej ére poznačenej klimatickou zmenou a nestabilitou spôsobenou ruskou inváziou na Ukrajine bude prinášať "obete" a môže očakávať "koniec blahobytu". Macron to uviedol v príhovore pri prvom zasadnutí francúzskej vlády po prázdninách, informuje agentúra AFP.

„Domnievam sa, že prežívame bod zlomu alebo veľký prevrat. Po prvé, pretože prežívame… koniec toho, čo by sa mohlo zdať ako koniec blahobytu,“ uviedol francúzsky prezident.

Prezident sa v príhovore snažil pripraviť krajinu na ťažkú nadchádzajúcu zimu, keďže prudko rastú ceny energií a mnohé domácnosti bojujú s infláciou, všíma si AFP.

Deň nezávislosti / Pochod Slobody / Ukrajina / Čítajte viac 182 deň: Ukrajina slávi Deň nezávislosti. Podľa Reznikova vojnu vyhrajú a Rusko sa rozpadne

„Náš systém založený na slobode, v ktorej sme si zvykli žiť, môže niekedy, keď ju potrebujeme brániť, prinášať obete,“ povedal Macron ministrom. Počas svojho príhovoru poukázal tiež na veľké sucho, ktoré prinútilo úrady obmedziť spotrebu vody a zvýšilo obavy z rastúceho tempa klimatických zmien. Krajinu sužovali aj mohutné lesné požiare.

„Tento prehľad, ktorý uvádzam – koniec blahobytu a bezstarostnosti – je v konečnom dôsledku bodom zvratu, ktorým prechádzame a ktorý môže našich občanov priviesť k pociťovaniu veľkej úzkosti,“ pokračoval Macron. „Vzhľadom na to máme povinnosti, z ktorých prvou je hovoriť úprimne a veľmi jasne bez osočovania,“ dodal.

rýn, sucho Čítajte viac Súčasné sucho v Európe je podľa expertov zrejme najhoršie za 500 rokov

Macron sa tiež prvýkrát vyjadril ku kauze, ktorá od piatku zamestnáva ministra spravodlivosti Érika Duponda-Morettiho. V júli sa vo väznici vo Fresnes konala súťaž inšpirovaná televíznym programom, zúčastnili sa jej väzni, dozorcovia a mládež z tohto parížskeho predmestia. Na verejnosť sa teraz dostávajú stále ďalšie podrobnosti o zábavnom charitatívnom popoludní, ktoré organizovala jedna nezisková organizácia. Francúzov mohli zverejnené zábery šokovať, povedal Macron a zdôraznil, že „trest má svoj zmysel,“ cituje prezidenta BFM TV.