Koalícia už so SaS nepočíta. Podmienky si diktujú OĽaNO aj Sme rodina

Lucia Lauková, Pravda | 04.09.2022 17:13, aktualizované: 
Nádej na obnovu fungujúcej vládnej štvorkoalície strácajú už aj najväčší optimisti. Kým prezidentka Zuzana Čaputová odkázala premiérovi Eduardovi Hegerovi (OĽaNO), že mu verí, že do pondelkového rokovania vlády konečne po ôsmich týždňoch nájde riešenie, šéf SaS Richard Sulík po demisii odišiel do úzadia, obyčajní ľudia s Veronikou Remišovou (Za ľudí) „brainstormovali" na zjazde na Liptove a lídri Sme rodina strávili víkend v politických diskusiách, hľadaním náhradníkov za ministrov SaS a diktovaním nových podmienok pre vládnu trojicu, bez ktorých splnenia pripúšťajú aj totálny rozpad vlády a predčasné voľby.
Video
Prezidentka Zuzana Čaputová sa vyjadruje k vládnej kríze.

„Mafia už dala chladiť šampanské Cristal. SaS zajtra povalí už 3. demokratickú protikorupčnú vládu, ktorej bola súčasťou,” napísal v nedeľu ráno na svojom profile minister financií Igor Matovič (OĽaNO). Následne vyhlásil, že ide o vyústenie dlhodobého plánu liberálov potopiť jeho hnutie, aby sa za „hurónskeho potlesku kolaborantov v médiách” vo voľbách mohli prizerať na návrat mafie k moci.

„Tlak je obrovský, veď vidíte všade možne. My to však nevzdáme,” uzavrel Matovič v statuse. Išlo o prvú správu po víkendovom teambuildingu jeho hnutia, ktorý sa konal v štátnom rekreačnom zariadení Bystrá v Liptovskom Jáne. Hovorca strany SaS Ondrej Šprlák mu spätne odkázal, že liberáli vinia za krízu zas Matoviča.

Liberáli na pondelok na 15. hodinu ohlásili tlačovú konferenciu, témou má byť „Demisia ministrov za SaS“. Okrem Sulíka sa na nej majú zúčastniť aj minister školstva Branislav Gröhling, ministerka spravodlivosti Mária Kolíková a aj minister zahraničných vecí Ivan Korčok.

Igor Matovič Čítajte viac Matovič: SaS povalí už tretiu vládu, mafia už chladí šampanské

Samuel Abrahám, analytik a rektor súkromnej vysokej školy BISLA, označil konflikt za slepú uličku, z ktorej už niet východu. „To, čo by si predtým vedeli politici osobne vysvetliť, sa prepiera cez sociálne médiá v celej spoločnosti. Oni sa potom stávajú rukojemníkmi svojich vyjadrení. Tieto príspevky na sociálnych sieťach, ktoré mali ostať neverejné, len vyhrocujú politiku, z ktorej sa takto stáva osobný súboj,” skonštatoval s pesimizmom.

Víkend relaxu a rokovaní

OĽaNO z Liptova informovalo, že programom víkendu boli diskusie o vládnej kríze, šport aj relax. Predseda poslaneckého klubu Michal Šipoš tiež pre médiá potvrdil, že naďalej trvajú na Matovičovom desatore podmienok, ktoré dal minulý týždeň po demisii Sulíkovi na splnenie, ak má opustiť ministerskú stoličku šéfa rezortu financií.

Podľa Anety Világi, politologičky z Filozofickej fakulty Univerzity Komenského, však každé ďalšie podmienky, návrhy a ultimáta krízu len prehlbujú. O odchýlke od normálneho fungovania vlády svedčí podľa nej aj samotná rétorika.

Peter Pellegrini Čítajte viac Pellegrini pre Pravdu: Heger s Matovičom si budú musieť opozičných poslancov kúpiť

„Za normálnych okolností by nepredstavovali podmienky, ale návrhy, o ktorých môžu následne koaliční partneri spoločne rokovať a hľadať riešenie. Nie prezentovať podmienky ako spôsob, ktorým niekoho zahnať do kúta alebo vydierať. Pri tejto koaličnej kríze však konfliktný jazyk vidíme od začiatku,” povedala.

Na zjazde Obyčajných v uzavretom areáli obohnanom policajnou páskou sa v sobotu zúčastnila aj líderka Za ľudí Veronika Remišová. „Sama som požiadala o okamžité osobné stretnutie s premiérom a následne sme sa počas víkendu aj stretli, keďže ministri SaS ohlásili na zajtra (pondelok, pozn. red.) podanie demisie a bolo by od nás vrcholne nezodpovedné, keby sme sa o riešení tejto situácii nerozprávali,” reagovala v statuse na sociálnej sieti.

Sme rodina diktuje vlastné podmienky

Minister práce Milan Krajniak (Sme rodina) sa takisto pripravuje na nové vládnutie bez liberálov. Ak nebude menšinová vláda fungovať, pripúšťa aj predčasné voľby. „Od SaS už neočakávam krok späť,” povedal v nedeľnej diskusnej relácii O 5 minút 12 RTVS. Na pondelkovom rokovaní vlády podľa jeho slov hnutie Sme rodina zvyšným koaličným partnerom predstaví svoje vlastné štyri požiadavky, ktorými podmieňuje ďalšie fungovanie koalície.

Podmienky Sme rodina pre trojkoalíciu

  1. Zastropovanie cien energií, teda plynu, tepla a elektriny,
  2. Exekučná amnestia,
  3. Zavedenie rodičovského bonusu,
  4. Zdanenie monopolov a regulovaných subjektov, ktoré zarábajú na kríze.

Liberáli medzitým trvajú na svojom stanovisku, že v pondelok budú pokračovať s demisiami, ktoré odštartoval v stredu odchodom z postu ministra hospodárstva Richard Sulík (SaS). Tri zvyšné demisie predložia za rezorty školstva, spravodlivosti a zahraničia. Keby však strana SaS uvažovala ako racionálny aktér, podľa Világi by do opozície v parlamente neodchádzala. „Z hľadiska presadzovania politických priorít je vždy rozumnejšie byť súčasťou vlády, ako predkladať návrhy zákonov na vlastnú päsť z parlamentu. Ak by teda chceli presadzovať programové body a priority, mali by mať snahu rokovať,” dodala.

Podpredseda parlamentu za OĽaNO Gábor Grendel v Sobotných dialógoch RTVS vyhlásil, že po odchode ministrov za SaS môžu ľudia očakávať „veľmi príjemné prekvapenie”. Odmietol sa však vyjadriť k tomu, či novým šéfom tohto rezortu má byť predseda parlamentného hospodárskeho výboru za hnutie OĽaNO Peter Kremský.

Gábor Grendel Čítajte viac Grendel: Treba si počkať, ako sa koaličná kríza vyvinie

Predseda parlamentu a hnutia Sme rodina Boris Kollár v nedeľnej diskusnej relácii televízie Markíza Na telo neskôr povedal, že koaliční lídri budú rokovať o nástupcoch za odchádzajúcich ministrov SaS v nedeľu večer. Dodal, že si myslí, že by novým ministrom hospodárstva mal byť odborník v energetike, má aj svojich nominantov. Favorit OĽaNO Peter Kremský to ale podľa Kollára nie je.

„Je skutočne náročné z akademického hľadiska odhadovať, čo bude nasledovať. Títo politici, v rámci tejto vládnej koalície, je pre nich veľmi jednoduché spraviť kedykoľvek otočku o 180 stupňov v postojoch a vo svojich záväzkoch. Keby sme si však chceli predikovať, ako by to mohlo elegantne komunikačne vyznieť, keby naozaj aktéri uvažovali, že potrebujú voči voličom odprezentovať svoj plán, zachovať si tvár a pokračovať v štátnických krokoch, stále si viem predstaviť, že by v pondelok podal demisiu aj Igor Matovič, lebo by tým umožnil koalícii pokračovať. Realita je však komplikovanejšia a je otázne, kto z ministrov má ešte vôbec vôľu pokračovať a vládnuť,” uzavrela Világi.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ