OSN: Od nástupu Talibanu bolo zabitých vyše 200 ľudí spájaných s bývalým režimom
UNAMA zdokumentovala od 15. augusta 2021, keď sa moci v krajine chopili fundamentalisti, do konca júna 2023 najmenej 800 prípadov porušenia ľudských práv a najmenej 218 mimosúdnych vrážd s napojením na Taliban. Išlo najmä o členov bývalej armády, polície a spravodajských zložiek.
USA po takmer 20 rokoch opustili svoju hlavnú vojenskú základňu v Afganistane.
„De facto bezpečnostné sily (Taliban) zadržali jednotlivcov často krátko predtým, než boli zabití. Niektorých previezli do detenčných zariadení a zabili vo väzbe, ďalších odviezli na neznáme miesta a zabili. Ich tiel sa buď zbavili alebo odovzdali rodinným príslušníkom,“ uvádza sa v správe.
Podľa vysokého komisára OSN pre ľudské práva Volkera Türka správa UNAMA tvorí „obraz o zaobchádzaní s jednotlivcami spájanými s bývalou vládou a bezpečnostnými silami.“
Čítajte viac Mier netrval ani polroka. Taliban v Pakistane zavelil do útokuTürk vyzval predstaviteľov Talibanu, aby dodržiavali „povinnosti vyplývajúce z medzinárodného práva v oblasti ľudských práv tým, že zabránia ďalšiemu porušovaniu práv a budú brať páchateľov na zodpovednosť“. Zároveň pripomenul, že Taliban po prevzatí moci sľúbil všeobecnú amnestiu všetkým svojím odporcom a kritikom.
Afganské ministerstvo zahraničných vecí vedené Talibanom v reakcii na správu UNAMA vyhlásilo, že nemá informácie o žiadnych prípadoch porušovania ľudských práv, ktorých by sa dopustili jeho príslušníci.
Približne polovica vrážd, ktoré UNAMA zdokumentovala, sa stala štyri mesiace po nástupe talibov k moci, pričom v roku 2022 bolo zaznamenaných 70 mimosúdnych vrážd.
Čítajte viac Verejné popravy, ukameňovanie či bičovanie sú v Afganistane opäť realitou