Verejné popravy, ukameňovanie či bičovanie sú v Afganistane opäť realitou

Najvyšší vodca Talibanu mulla Hajbatulláh Áchúndzáda nariadil sudcom v Afganistane, aby plne implementovali aspekty islamského práva šaría, ktoré zahŕňajú verejné popravy, ukameňovanie a bičovanie, ako aj odsekávanie rúk za krádež.

14.11.2022 12:23
taliban Foto:
Príslušníci Talibanu hliadkujú v uliciach Kábulu
debata (5)

S odvolaním sa na hovorcu vládnuceho radikálneho hnutia Zabíhulláha Mudžáhida o tom v pondelok informovala agentúra AFP. Áchúndzáda to oznámil po stretnutí so skupinou sudcov, dodal v nedeľu neskoro večer Mudžáhid.

Šéf Talibanu, ktorého sa nepodarilo odfotografovať od vlaňajšieho prevzatia moci v krajine, sa zriedkavo objavuje na verejnosti a opúšťa mesto Kandahár, ktoré je rodiskom a duchovným centrom jeho hnutia.

„Starostlivo si preštudujte spisy zlodejov, únoscov a buričov,“ citoval Mudžahíd najvyššieho vodcu talibov. „Tie spisy, ktoré spĺňajú všetky podmienky (islamského práva) šaría tzv. hadd a kisás, ste povinní implementovať,“ prikázal sudcom podľa hovorcu Áchúndzáda.

Hadd sa vzťahuje na trestné činy, pri ktorých sú podľa islamského práva nariadené určité druhy trestov, zatiaľ čo v prípade kisás ide o princíp oko za oko. Medzi zločiny hadd patrí cudzoložstvo, pitie alkoholu, krádeže, únosy, odpadlíctvo od viery či vzbura.

Taliban začal krátko po tom, ako sa v auguste 2021 opätovne chopil moci, zavádzať tvrdé obmedzenia podobné radikálnym opatreniam z čias svojej predošlej vlády v rokoch 1996–2001. Dievčatám od 7. ročníka zakázal navštevovať školu a takisto nariadil ženám, aby sa na verejnosti úplne zahaľovali s výnimkou očí. Minulý týždeň Taliban zakázal ženám vstup do parkov, lunaparkov, do telocviční a verejných kúpeľov.

taliban Čítajte viac Taliban zakázal Afgankám navštevovať verejné kúpele, vystačiť si majú s kúpeľňami
5 debata chyba
Viac na túto tému: #Afganistan #Taliban