Austráliu odtrhol od pevniny meteorit

05.06.2006 09:54

Pred 250 miliónmi rokov dopadol na Zem meteorit, oveľa väčší ako ten, čo o ďalšie desiatky miliónov rokov vyhubil dinosaury.

Prvý dopad obrovského meteoritu spôsobil, že väčšina života na Zemi zanikla a od celistvej pevniny Gondwany sa oddelila Austrália.

Takéto závery vyvodzujú zo svojho objavu vedci, ktorí našli dva kilometre pod ľadom Antarktídy pravdepodobne pozostatky spomínaného meteoritu. Nachádza sa v časti Antarktídy nazvanej Wilkesova zem, ktorá leží kúsok na juh od Austrálie.

Meteorit mal priemer 50 kilometrov a po dopade zanechal 500 kilometrov široký kráter. Kráter po meteorite v Mexiku spred 65 miliónov rokov, ktorý spôsobil vyhynutie dinosaurov, má priemer len desať kilometrov.

Kráter v Antarktíde je pozostatkom dosiaľ najväčšieho dopadu meteoritu na Zem. Vedcom umožňuje vysvetliť dve veľké záhady – prečo pred 250 miliónmi rokov prišlo k náhlemu zániku väčšiny života na planéte a ako vznikla Austrália.

„Dopad (meteoritu) na Wilkesovu zem je oveľa rozsiahlejší ako dopad, ktorý vyhubil dinosaury a pravdepodobne spôsobil v tom čase katastrofické škody,“ povedal pri prezentácii objavu Ralph von Frese, profesor geológie na Ohio State University.

Frese bol šéfom medzinárodného tímu vedcov z Ruska, Kórey a americkej NASA. Vedci našli kráter v Antarktíde satelitným meraním zmien v gravitačnom poli Zeme, ktoré porovnali s leteckým radarovým prieskumom. Objav prezentovali na stretnutí Americkej geofyzikálnej únie v Baltimore.

„Environmentálne zmeny, ktoré nasledovali po dopade, viedli k vzniku vysoko žieravého prostredia, v ktorom bolo veľmi ťažké prežiť. Preto možno predpokladať, že veľa živých organizmov v tom čase vyhynulo,“ uviedol Ralph von Frese.

Predpokladá sa, že katastrofa, ktorú spôsobil dopad meteoritu na Wilskesovu zem, zahubila 96 percent všetkých morských živočíchov a 70 percent suchozemských zvierat. Udalosť však vytvorila podmienky na vznik nových foriem života.

Okrem iného sa objavili archosaury, predchodcovia dinosaurov, ktorých dnešnými potomkami sú krokodíly a aligátory – uvádza dinosaurie súvislosti s dopadom meteoritu do Antarktídy denník The Times.

Archosaury sa čoskoro stali vládcami na Zemi. O ďalších 20 miliónov rokov sa z nich vyvinuli prvé dinosaury. Vládu na Zemi si dinosaury mohli upevniť aj pred 200 miliónmi rokov, keď sa odohralo ďalšie veľké vymieranie druhov. V priebehu ďalších miliónov rokov takmer každé zviera na planéte väčšie ako jeden meter bol dinosaurus.

To, čo dinosaurov priviedlo k vláde – dopad meteoritu, znamenalo aj ich záhubu. Stalo sa tak pred 65 miliónmi rokov.

Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
34,99
Amore farebné ruže

Amore farebné ruže

34,99
Kytica Zimona 21

Kytica Zimona 21

Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk