Odídenci mali dosť Matovičovho strieľania od buka do buka

Veronika Remišová a ďalší poslanci z poslaneckého klubu OĽaNO - Elena Červeňáková, Soňa Gaborčáková, Jozef Lukáč a Anna Verešová - nebudú v parlamentných voľbách 2020 kandidovať za hnutie OĽaNO. Igor Matovič uviedol, že o odchode piatich poslancov vrátane Remišovej nevedel. Matovič tento krok označil za istú vypočítavosť, keďže zo spodku kandidátky by sa podľa neho do parlamentu len ťažko prekrúžkovali.

, , , , 18.06.2019 11:45, aktualizované: 19:07
debata (306)

VIDEO: Ak niekto navrhol obedy zdarma, my sme navrhli teplé obedy, sťažuje sa na prácu s Matovičom poslankyňa za OĽaNO Gaborčáková. Pozrite si vo videu TV Pravda aké konkrétne skúsenosti nadobudli s Matovičom poslankyne OĽaNO, ktoré ohlásili, že už nebudú viac kandidovať za OĽaNO a čo na to celé povedal Matovič.

Matovič pripomenul pravidlo hnutia, že aktuálni poslanci sa na kandidátnu listinu do parlamentných volieb zvyknú zaraďovať na koniec, pretože vždy chcú dávať priestor novým ľuďom. Takto sa podľa neho stali poslancami aj odchádzajúci kolegovia. „Poslanci, ktorí sa chcú stať opäť poslancami, musia ísť na koniec kandidátky a skladať účty svojim voličom,“ povedal Matovič s tým, že je ľahšie dostať sa do parlamentu, pokiaľ je uchádzač na kandidátke na prvom či druhom mieste.

Matovič sa na tlačovej konferencii poďakoval odchádzajúcim poslancom za ich prácu. So štyrmi z nich vraj už aj tak nerátali, o čom títo poslanci aj vedeli. Dôvodom podľa neho je, že robili kampaň iným stranám pred eurovoľbami. „Vyjadrili presvedčenie, že chcú kandidovať v inej strane,“ dodal.

Všetci podľa Matoviča dostali ponuku, či chcú byť členmi hnutia, jediná reagovala pred vyše rokom Remišová, ktorá sa podľa neho ďalej k tomu nehlásila.

„Na OĽaNO sa vlastne nič nemení," dodal. Hnutie označil za otvorené na príchody aj odchody.

Baránek: Odchod poslancov môže byť pre stranu fatálny

„Matovičovi odišla "dvojka“ strany (Veronika Remišová pozn. red.), a to, že tvrdí, že sa nič nedeje, je skôr posolstvo voličom ako pravda," zhodnotil dianie politický analytik Ján Baránek. Pripomenul, že stranu tiež opustili poslanci, ktorí na seba naviazali veľa kresťanských voličov, najmä Verešová. „Je to paradoxné, lebo sa to stalo chvíľu po tom, ako Matovič ohlásil vznik novej platformy pre kresťanov,“ skonštatoval odborník. Podľa neho tak existuje hrozba, že odchod poslancov môže byť pre stranu fatálna záležitosť.

Marušiak: Odchody poškodzujú reputáciu Matoviča ako partnera do koalície

Odchody poslancov Národnej rady SR z hnutia OĽaNO sú problémom pre reputáciu Igora Matoviča ako partnera do budúcej možnej koalície, uviedol politológ Juraj Marušiak, ide totiž už o druhé volebné obdobie, keď nedokázal udržať pohromade svojich poslancov. Podľa politológa preto ide v súvislosti s aktuálnym odchodom pätice poslancov „o dosť veľkú ranu“ pre Matoviča.

U šéfa OĽaNO podľa neho badať nervozitu, v súvislosti s čím spája aj jeho snahu budovať v hnutí kresťanskú platformu. „Svedčí to, že to nie je celkom poriadku,“ povedal.

Pokiaľ ide o päticu poslancov, ktorí oznámili odchod z OĽaNO, podľa politológa môžu prejsť do strany bývalého prezidenta Andreja Kisku, ale aj do iných strán. „Okrem Veroniky Remišovej nešlo o najaktívnejšich poslancov,“ dodal.

Remišová: Je dôležité, aby sa politika robila s ľuďmi v regiónoch

Pre Veroniku Remišovú je dôležité, akým spôsobom sa robí politika. To znamená, aby bola politika bez urážok, bez osočovania a s jasnými riešeniami, ktoré sa nemenia každú chvíľu. Uviedla to na brífingu tesne pred začiatkom 46. schôdze NR SR.

„Pre mňa je tiež dôležité, aby sa politika robila s ľuďmi v regiónoch. Oni najlepšia vedia, čo ich trápi a najlepšie vedia, ako to riešiť. Mali by mať možnosť spolurozhodovať o hnutí, za ktoré bojujú,“ dodala poslankyňa.

Nechcela však upresniť, či po odchode z OĽaNO posilní novú stranu Andreja Kisku. Vyjadrí sa do začiatku volebnej kampane. Poďakovala sa kolegom aj Igorovi Matovičovi za spoluprácu.

Remišová už vo svojom v stanovisku pre médiá uviedla, že to bolo pre nich veľmi ťažké rozhodnutie. „Hoci sme neboli členmi hnutia OĽaNO, práci pre hnutie sme venovali všetku energiu. K nášmu rozhodnutiu prispeli viaceré dôvody,“ uviedla. Poslanci dokončia júnovú schôdzu s kolegami v poslaneckom klube, keďže majú spoločné poslanecké návrhy, Veronika Remišová sa vzdáva funkcie predsedníčky poslaneckého klubu. Pätica poslancov zároveň opúšťa poslanecký klub hnutia a v parlamente budú pôsobiť ako nezaradení.

Pripomenula, že v roku 2016 prijali pozvanie na kandidátku hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti s víziou robiť poctivú politiku s ľuďmi a pre ľudí. „Vážime si mandát, ktorý sme na toto volebné obdobie dostali a snažíme sa ho vykonávať poctivo, vytrvalo a s rešpektom k ľuďom, ktorí nám dali dôveru. Okrem odhaľovania káuz a podvodov, pri ktorých sa nám podarilo zachrániť stámilióny verejných peňazí, ako napríklad pri eurofondovom škandále v školstve, sme s kolegami predložili viac ako 100 návrhov zákonov, pozmeňujúcich návrhov a interpelácií, ktorých cieľom bolo zlepšiť život ľudí na Slovensku,“ uviedla v stanovisku Remišová.

Medzi dôvodmi nekandidovať za hnutie Matoviča spomenula, že poctivá politika sa nedá robiť bez spolurozhodovania ľudí v regiónoch. „Na cestách po Slovensku sme sa dlhodobo stretávali s ľuďmi a sympatizantami, ktorí sa cítili zabudnutí a oklamaní a hovorili, že politikom sú dobrí len pred voľbami, keď treba zaplniť kandidátky a hodiť do urny hlas. OĽaNO existuje od roku 2011 a doteraz nedokázalo zapojiť ľudí v regiónoch do svojej činnosti a regióny sa žiadnym spôsobom nepodieľajú na spolurozhodovaní v hnutí,“ uviedla a dodala, že ľudia v regiónoch najlepšie vedia, aké sú problémy a čo ich trápi a majú právo ovplyvňovať činnosť hnutia, za ktoré bojujú.

Na zmenu krajiny podľa skupiny poslancov nestačí pár poslancov v parlamente, ale spoločenstvo ľudí, ktorí túžia a aktívne prispievajú k zmene. „Igor Matovič priniesol do politiky mnohé inovácie, napríklad kandidatúru poslancov z posledného miesta kandidátky, čo oceňujeme a podporujeme. OĽaNO takto umožnilo vstup do politiky novým ľuďom. Ale neumožnilo stať sa týmto novým ľuďom riadnymi členmi hnutia, keďže členmi hnutia nemohli byť ani samotní poslanci za hnutie. Aj preto sa mnoho cenných ľudí, ktorí za hnutie kandidovali v rôznych voľbách, z OĽaNO vytratilo,“ vyplýva zo stanoviska poslancov, ktorí sú presvedčení, že len v jasne nastavenom a otvorenom politickom systéme sa strana môže rozvíjať a profesionálny politik systémovo pracovať.

Poslanci na čele s Remišovou ostávajú verní vízii, s ktorou vstupovali do politiky. „Mnohí zo súčasných politických lídrov (Béla Bugár, Robert Fico, predstavitelia PS/Spolu a aj Igor Matovič) zakladali svoju stranu tak, že sa nechali zvoliť do parlamentu za inú politickú stranu a následne založili svoju vlastnú stranu. My sa snažíme dokončiť celé volebné obdobie a spoluprácu s OĽaNO končíme až na začiatku kampane pred nadchádzajúcimi parlamentnými voľbami. Nemáme ambíciu založiť vlastnú stranu, chceme ostať verní princípom a hodnotám, s ktorými sme do politiky vstúpili. Bojovať proti korupcii a robiť konštruktívnu politiku, bez osobných urážok a osočovania, s úctou k pravde a s ľuďmi v regiónoch,“ vyjadrili.

Ľudia si podľa skupiny poslancov žiadajú dobre fungujúci štát a inštitúcie, na ktoré sa môžu spoľahnúť. „Slovensko potrebuje dobre fungujúci štát a riešenia, ktoré zlepšia kvalitu života. Počas volebného obdobia sme takéto riešenia prinášali, predovšetkým v prospech rodín a seniorov, v boji proti korupcii a nerozumnému míňaniu eurofondov. Pre budúcnosť Slovenska je dôležité, aby malo po blížiacich sa parlamentných voľbách vládu zloženú zo strán, ktoré dokážu navzájom spolupracovať, akceptovať sa, s kvalitným programom a riešeniami. Iba tak sa nám podarí priblížiť k spravodlivo spravovanému a úspešnému Slovensku, po ktorom ľudia túžia,“ uzavreli svoje dôvody poslanci.

Zároveň ďakujú ľuďom, ktorí im dali dôveru a aj Matovičovi, že im pomohol objaviť službu politika a jej význam pre obyčajných ľudí. "Ďakujeme poslancom, ktorí nás na kandidátku pozvali, ako aj našim kolegom v klube a celému tímu za profesionálnu spoluprácu. Aj naďalej budeme pokračovať v našej snahe, aby právo a spravodlivosť na Slovensku platili pre každého rovnako,“ uviedli.

© Autorské práva vyhradené

306 debata chyba
Viac na túto tému: #OĽaNO #Igor Matovič #Veronika Remišová
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy