Zsolt Simon chce ešte rokovať s SMK, predstaviť si vie aj spoluprácu s PS

28.08.2019 14:19, aktualizované: 18:47
Maďarské fórum / Ustanovujúci snem strany /...
Predseda strany Maďarské fórum Zsolt Simon. Autor: ,

Mimoparlamentné Maďarské fórum (MF) chce ešte rokovať o spolupráci s neparlamentnou SMK. Spoluprácu si vie predstaviť aj s Progresívnym Slovenskom, ktoré vytvorilo maďarskú platformu. TASR to potvrdil šéf MF Zsolt Simon s tým, že chce zabezpečiť zastúpenie maďarskej menšiny v parlamente aj po budúcoročných voľbách. SMK je otvorená ďalším rokovaniam, ale je pripravená ísť do volieb samostatne.

„Teší ma, že sú také slovenské strany, ktoré problémy Maďarov na Slovensku považujú za minimálne také dôležité ako problémy Slovákov,“ skonštatoval Simon v súvislosti s platformou PS. Dôležité preňho je, aby chceli priniesť zmenu. Hoci si spoluprácu s PS vie predstaviť, ešte nerokovali.

SMK je pripravené ísť do volieb aj samostatne, vie si však predstaviť spoločnú kandidátku a spoluprácu s inými stranami aj bez Mosta-Híd. Pre TASR to povedal tlačový tajomník strany Róbert Králik. So stranou Bélu Bugára sa SMK na spolupráci nedohodla. Rokovala aj s inými stranami, zatiaľ nevie, či s niektorou pôjde do koalície.

SMK z prípadných rokovaní nevylúčila lídra OĽaNO Igora Matoviča, ktorý vyzval na spoluprácu aj strany menšín. Dodal, že ak bude ochota zo strany MF, sú tomu otvorení, závisí to však aj od podmienok. Konkrétne ponuky zatiaľ od Matoviča či Simona podľa hovorcu SMK nedostali.

Vytvorenie maďarskej platformy PS považuje SMK za legitímne, rokovania nevylučuje. „Počkáme, ako sa to vyvinie, neplánovalo sa konkrétne stretnutie, v prípade ponuky nevylučujeme ani to, že si s nimi sadneme a budeme o tom hovoriť spoločne,“ vysvetlil.

Maďarské strany spustili rokovania o prípadnej spolupráci pre budúcoročné parlamentné voľby v lete. Vládny Most-Híd sa pohybuje na hranici zvoliteľnosti, SMK je v prieskumoch dlhodobo pod piatimi percentami, MF a MKDA-MKDSZ sa v prieskumoch verejnej mienky neobjavujú. Všetky strany sa zhodujú, že chcú zabezpečiť zastúpenie Maďarov v parlamente, hovoria o potrebe spolupráce. Most-Híd sa nateraz dohodol s MKDA-MKDSZ. Iné dohody zatiaľ nie sú. O význame menšín a ich zastúpenia v parlamente hovoria aj iné strany.

Most-Híd poprel odchod ľudí zo strany pre neuzatvorenie dohody s SMK

Koaličný Most-Híd odmietol informácie o možnom odchode svojich predstaviteľov zo strany, považuje ich za špekulácie. TASR o tom informovala hovorkyňa strany Klára Debnár. Dôvodom na údajný odchod malo byť nevytvorenie koalície s mimoparlamen­tnou SMK.

Pondelkové (26. 8.) rozhodnutie o neuzatvorení koaličnej dohody so stranou SMK prijala republiková rada strany v pomere 37 ku piatim. „Tak ako v strane SMK, aj v strane Most-Híd boli aj zástancovia, aj odporcovia koalície,“ reagovala Debnár.

Ukončenie rokovaní so stranou SMK otvorilo podľa Debnár dvere pre pokračovanie v rokovaniach s ďalšími stranami. „Prvá dohoda už je na svete, a to s Maďarskou kresťanskodemo­kratickou alianciou (MKDSZ-MKDA),“ doplnila Debnár.

Predseda Mosta-Híd Béla Bugár po rokovaní republikovej rady uviedol, že SMK neustúpila od svojich požiadaviek. Medzi nimi bola napríklad deľba kandidátky v pomere 50 na 50. SMK tiež podľa neho trvala na tom, že ani jeden z lídrov strán nebude viesť ich spoločnú kandidátku.

Informáciu o možnom odchode predstaviteľov strany Most-Híd priniesla RTVS. O odchode mal uvažovať minister životného prostredia László Sólymos, minister spravodlivosti Gábor Gál či štátny tajomník ministerstva kultúry Konrád Rigó.

#Zsolt Simon #SMK #Magyar-Maďarské Fórum
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku