Sedem politických strán a hnutí podporilo Memorandum Rómov

Sedem politických strán a hnutí sa v sobotu prihlásilo k Memorandu Rómov a Rómiek žijúcich na Slovensku. Zaviazali sa tak, že v prípade zvolenia do parlamentu budú pamätať na 12 požiadaviek, ktoré majú viesť k systémovým zmenám v oblasti vzdelávania, sociálnej a zdravotnej situácie Rómov. Dokument zostavila iniciatíva Opre Roma. Informovala o tom Vanda Hlaváčková z agentúry Seesame.

22.02.2020 16:38
OPRE ROMA Memorandum Rómovia volby Foto: ,
Podpredsedníčka BSK Gabriella Némethová (SMK), Starosta obce Zlaté Klasy (Most-Híd), riaditeľ iniciatívy Opre Roma Csaba Horváth, kancelár strany SPOLU a expert pre problematiku sociálne vylúčených rómskych komunít Martin Vavrinčík, kresťanská aktivistka v zápase za ochranu života, podporu rodiny, pomoc ľuďom na okraji spoločnosti za KDH Renáta Ocilková, podpredsedníčka hnutia Progresívne Slovensko Irena Bihariová, podpredseda strany Za ľudí Michal Luciak a expertka na vzdelávanie za stranu SaS Zuzana Zimenová.
37

Chceme spájať Rómov, aby bolo počuť ich hlas aj na národnej úrovni. Je potrebné, aby Rómovia a Rómky dostávali priestor zapájať sa do vecí verejných. Aby sa nehovorilo o nich bez nich, uviedol riaditeľ iniciatívy Csaba Horváth.

Memorandum podporili strany a hnutia Most-Híd, KDH, Progresívne Slovensko, SaS, Spolu – občianska demokracia, SMK, Za ľudí a Starostovia a nezávislí kandidáti.

Autori memoranda žiadajú napríklad odčleniť Úrad splnomocnenca vlády SR pre rómske komunity od ministerstva vnútra, zvýšiť počet Rómov pracujúcich vo verejnej a štátnej správe, vyriešiť problém vysporiadania pozemkov pod rómskymi osídleniami či podporiť výstavbu sociálneho bývania a bývania prostredníctvom mikropôžičiek. Zástupcovia strán a hnutí svojím podpisom odsúdili aj nenávistné prejavy voči Rómom.

Na memorandum nadväzujú ďalšie aktivity v regiónoch. Koordinátori majú s Rómami prebrať požiadavky memoranda a motivovať ich ísť zodpovedne voliť. Cieľom iniciatívy je tiež získať pod memorandum 15 000 podpisov.

Iniciatíva Opre Roma spája 11 rómskych starostov, viac ako 100 rómskych miestnych poslancov, občianske organizácie, osobnosti, ale aj bežných rómskych občanov.

Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy
37 debata chyba
Viac na túto tému: #Rómovia #parlamentné voľby 2020 #memorandum