SMK bola vo voľbách opäť úspešnejšia

, 06.11.2017 14:00
bilboard SMK
SMK získala v krajských zastupiteľstvách spolu 33 mandátov. Na snímke bilbord strany z predvolebnej kampane. Autor: ,

V župných voľbách si opäť preverili svoje sily dve maďarské strany. Kým Most-Híd skôr boduje v parlamentných voľbách, Strane maďarskej komunity (SMK) sa darí viac v regiónoch. Tento trend sa potvrdil aj teraz. SMK získala 33 poslancov, Most-Híd desať.

Most-Híd bude mať v nových regionálnych parlamentoch o jedného poslanca viac ako doteraz. Stratil síce dvoch ľudí v Trnavskom kraji, naopak, štyroch získal v Košickom. „V Trnave to vyhodnotíme. Vyskúšali sme tam mladých ľudí, ktorí zatiaľ nekandidovali v žiadnych voľbách. Treba sa poučiť, ideme ďalej,“ povedal šéf strany Béla Bugár. Upozornil tiež, že tam, kde išla vládna trojkoalícia spolu, bola úspešná.

Počty mandátov – Most-Híd

Kraj rok 2017 rok 2013
Bratislavský 1 2
Trnavský 1 3
Trenčiansky 0 0
Nitriansky 1 1
Žilinský 0 0
Banskobystrický 1 0
Prešovský 0 1
Spolu 10 9

SMK v porovnaní s minulými voľbami prišla o šesť mandátov, po tri stratila v Košickom a v Nitrianskom kraji, jeden v Bratislavskom, pribudlo jej však jedno zastupiteľské kreslo v Trnavskom kraji.

„Naši kandidáti sa postavili pred voličov s tým, že ich cieľom je konať v prospech dosahovania výsledkov,“ reagovala SMK s tým, že hospodársky rast regiónov, obnova ciest, investície, rozvoj zdravotníctva a sociálnych služieb, pestovanie kultúry, to všetko je v rukách zastupiteľstiev. Strana pripomenula, že južné okresy sú v mnohom ohľade v horšej situácii ako väčšina okresov na Slovensku. V nastávajúcich piatich rokoch chce tento trend obrátiť.

Počty mandátov – Strana maďarskej komunity (SMK)

Kraj rok 2017 rok 2013
Bratislavský 3 4
Trnavský 13 12
Trenčiansky 0 0
Nitriansky 11 14  
Žilinský 0 0
Banskobystrický 5 5
Prešovský 0 0
Košický 1 4
Spolu 33 39

Politológ Tomáš Koziak si myslí, že regionálne voľby sú predovšetkým oveľa viac o kvalite osôb než o konkrétnej politickej značke. „Sú o riešení konkrétnych problémov a o tom, ako jednotliví kandidáti dokážu prezentovať svoj názor na riešenie konkrétnych problémov, respektíve do akej miery sú pozitívne známi v konkrétnom regióne,“ povedal Koziak s tým, že SMK to zrejme robí lepšie než Most-Híd.

Stratu šiestich mandátov SMK politológ nevníma tragicky. „Keď si uvedomíme, aká bola účasť, a o tom, či sa človek dostane alebo nedostane do župného parlamentu rozhodovalo rádovo niekoľko stoviek ľudí, tak to až taký prepad nie je,“ povedal Koziak. Podobne je to aj s Mostom-Híd, ktorému pribudol jeden mandát.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

#SMK #voľby do VÚC
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
29,99
Kytica Lotos by Ivana Štanclová

Kytica Lotos by Ivana Štanclová

139,99
Amore farebné ruže Grand

Amore farebné ruže Grand

Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk