S najmenšími číslami idú do volieb outsideri, Fico a Bugár sú na chvoste

Na júnových parlamentných voľbách sa bude môcť zúčastniť všetkých 18 prihlásených politických strán a hnutí. O rozhodnutí Ústrednej volebnej komisie (ÚVK) informovala jej predsedníčka Tatiana Janečková (nominantka Smeru).

23.03.2010 12:27
debata

Všetky politické zoskupenia splnili podmienky potrebné na registráciu. V posledných voľbách do Národnej rady pred štyrmi rokmi sa o priazeň voličov uchádzalo 21 subjektov.

Komisia určila žrebom aj čísla, s ktorými pôjdu politické strany a hnutia do volieb. V súboji o miesto v parlamente sa podľa Janečkovej stretne 2397 namiesto pôvodne avizovaných 2401 kandidátov, ktorých nominovali zaregistrované politické subjekty. „Jedného kandidáta odvolala domovská politická strana – Združenie robotníkov Slovenska, ďalší traja nesplnili podmienky,“ povedala Janečková. Bližšie dôvody stiahnutia kandidáta mimoparlamentného ZRS z listiny neuviedla.

Viaceré strany chcú vo voľbách využiť aj známe tváre zo športu či spoločenského života, na kandidátkach niektorých sa objavili tiež hovorcovia či bývalí novinári. Politológovia už skôr upozornili, že popularita mediálne známych osobností môže stranám uškodiť.

Zaregistrované strany a hnutia môžu do 48 hodín pred voľbami odstúpiť z volebného súboja a vziať späť svoje kandidačné listiny. Najneskôr dva dni pred voľbami sa môžu vzdať kandidatúry aj nominanti politických subjektov; z kandidátky ich môžu stiahnuť aj domovské politické strany. Údaje o odvolaných či odstúpených kandidátoch zostávajú po zaregistrovaní kandidátok na listine, pri prideľovaní mandátov sa však na nich neprihliada.

V poradí siedme voľby do Národnej rady od roku 1989 sa uskutočnia 12. júna. Dominantné postavenie na politickej scéne si dlhodobo drží vládny Smer, ktorý vedie s výrazným náskokom pred najsilnejšou opozičnou stranou SDKÚ. Zostavenie kabinetu však bude záležať od toho, koľko strán sa dostane do parlamentu.

Politické strany a hnutia zaregistrované do volieb s volebným číslom
Názov strany Volebné číslo
Európska demokratická strana 1
Únia 2
Strana rómskej koalície 3
Paliho Kapurková 4
Sloboda a Solidarita 5
Strana demokratickej ľavice 6
Strana maďarskej koalície 7
Hnutie za demokratické Slovensko 8
Komunistická strana Slovenska 9
Slovenská národná strana 10
Nová demokracia 11
Združenie robotníkov Slovenska 12
Kresťanskodemo­kratické hnutie 13
Naše Slovensko 14
Slovenská demokratická a kresťanská únia 15
Aliancia za Európu národov 16
Smer 17
Most-Híd 18
Zdroj: Ústredná volebná komisia
debata chyba