Sulík vidí šancu v Kotlebovi, s KDH sa vieme dohodnúť, ubezpečuje

Ak Marián Kotleba stlačí SNS pod päťpercentnú hranicu, Robert Fico podľa predsedu strany Sloboda a solidarita Richarda Sulíka dovládol. "Dôležité je, či sa HZDS a SNS dostanú do parlamentu. Keď sa nedostanú, Smer bude mať možnosť vytvoriť vládu len s opozičnou stranou. To si uvedomujú aj v Smere. Ktorákoľvek z opozičných strán bude mať možnosť vládnuť so Smerom," uviedol Sulík.

01.05.2010 10:38
Richard Sulík Foto:
Predseda SaS Richard Sulík
debata (185)

Keby sa podľa neho napríklad KDH pridalo k Smeru, bol by to nerovný boj. „Bolo by to pomerne malé KDH a veľký Smer. Videli sme ako Fico odobral ministerstvo SNS. To je krok, ktorý tu od revolúcie nebol. Nemyslím si, že KDH by takúto blamáž chcelo zažiť. Preto si myslím, že všetky opozičné strany budú radšej v širokej koalícii medzi rovnými, ako ísť s nejakou 30–35-percentnou obludou do vlády a potom nevedieť si tam nič presadiť,“ vyhlásil.

Sulík si myslí, že ani HZDS sa do parlamentu nedostane. „Aj preto, lebo kľúčoví ľudia odtiaľ odišli. Viliam Veteška zomrel. Tibor Mikuš má vlastnú stranu. Milan Urbáni má vlastnú stranu. A títo ľudia mali po Vladimírovi Mečiarovi najviac krúžkov. Zrazu sú títo ľudia preč. Aj to sa podpíše pod výsledok. Keď teda HZDS v parlamente nebude, zostáva SNS. Tej môže zobrať pomerne veľký počet hlasov Marián Kotleba. Tým môže SNS stlačiť pod päťpercentnú hranicu. Keď sa toto stane, Fico dovládol,“ dodal Sulík.

Predseda SaS nevidí problém v možnej spolupráci jeho liberálnej strany s KDH. „Naše body programu nebudú až takou obrovskou zábranou prípadnej dohody. Vieme ustúpiť z pozícií. Ak bude celkový záujem o dohodu, určite k nej príde,“ uviedol Sulík.

Neobáva sa ani scenára z roku 2002, keď Aliancia nového občana začala hneď po voľbách vychádzať s liberálnymi témami, čo prekážalo kresťanským demokratom. „V každom prípade to bola pre Slovensko najúspešnejšia vláda. Keby len toto mala byť cena za najúspešnejšiu vláda, tak je všetko v poriadku. Určite sa stane, že my niečo povieme, alebo KDH, ale nevidím v tom principiálny dôvod, aby sme nemohli byť vo vládnej koalícii,“ dodal.

Cieľom SaS je dostať sa do parlamentu. „Myslím si, že tento cieľ splníme. Či to bude s 5,1 alebo s 8,1 percentami, to nie je podstatné. Cieľ je dostať sa do parlamentu. Teda minimálne päť percent,“ povedal šéf SaS. Jeho strana minie na predvolebnú kampaň necelých 350 000 eur.

185 debata chyba