V Česku by Slotu vypli

Predseda SNS Ján Slota môže svojich politických súperov na pôde verejnoprávnej Slovenskej televízie aj naďalej častovať vulgarizmami. Slota v nedeľnej relácii O päť minút dvanásť niekoľkokrát urazil aj moderátora Radovana Slobodníka.

03.05.2010 22:31
Slota Foto:
Šéf SNS Ján Slota.
debata (131)

Odvracal tým pozornosť od otázky o predaji emisií pod cenu, čo je najväčší škandál SNS za uplynulé štyri roky vo vláde. STV však proti jeho správaniu nevyvodí do budúcnosti nijaké opatrenia.

Vysokoškolský pedagóg Eduard Chmelár, ktorý sa venuje aj problematike médií, hovorí, že moderátor mal Slotu rázne prerušiť a upozorniť, že si vyprosí takéto správanie. „Vedenie televízie by malo prijať opatrenia, aby sa to neopakovalo. Slotov prejav porušoval pravidlá a zákonné normy. Zasiahnuť by mala aj licenčná rada,“ hovorí Chmelár.

V Českej verejnoprávnej televízii už politikovi, ktorý nereagoval na upozornenie moderátora, vypli mikrofón. „Existuje nepísané pravidlo, že keď vyjadrovanie respondenta presiahne medze slušnosti, alebo ignoruje moderátora, réžia zosilní hlas moderátora a keď ani to nepomôže vypneme mikrofón respondentovi úplne,“ povedal hovorca českej televízie Ladislav Šticha. Aj ich moderátor Václav Moravec už zažil hostí, ktorí sa snažili nerešpektovať pravidla diskusií. „Ako hosťa mal už aj Jána Slotu, vtedy sa nevyjadroval zvlášť vulgárne. Asi veľmi záleží na autorite moderátora,“ dodal hovorca českej televízie.

Slota sa podľa Chmelára vulgárne vyjadruje vedome. Kalkuluje s tým pri odvádzaní pozornosti od škandálov a káuz jeho strany a svoje prejavy využíva na to, aby sa dostal do povedomia verejnosti. „Médiá by jeho správanie nemali rozmazávať, lebo to odvádza pozornosť od dôležitejších vecí. Všetci vieme, aký je Slota a jemu takéto správanie naháňa u niektorých skupín voličov body,“ hovorí.

Predseda SNS sa môže pred voľbami objaviť v ďalších deviatich politických diskusiách STV. „Do predvolebných okrúhlych stolov, ktoré STV pripravuje pred voľbami, si jednotlivé politické strany kandidujúce do parlamentu samy delegujú zástupcov,“ povedal hovorca Slovenskej televízie Peter Susko. Dodal, že pre budúcnosť si v prípade Slotovej účasti pripravia zariadenie, ktoré bude vulgarizmy vypípavať.

Slota ani jeho strana sa za vulgárne správanie nemienia ospravedlniť. „Nie sme si vedomí, že by pán Slota použil nejaké vulgarizmy. Nemáme sa za čo ospravedlňovať,“ reagoval hovorca strany Dušan Štrauss.

V Česku pre svoje nekontrolované reči skončil šéf ODS Mirek Topolánek. Ten podobne ako Slota nechodil pre silné výrazy ďaleko. Jeho vyjadrenia o Židoch mu politicky zlomili krk. Po verejnom tlaku odstúpil z kandidátky.

131 debata chyba