Mečiar chce po voľbách vytvoriť dvojkoalíciu s Ficom

Veľká zasadačka "Bieleho domu" v Prešove, sídla Obvodného úradu, dnes podvečer patrila priaznivcom HZDS. Predseda strany Vladimír Mečiar začal predvolebnú kampaň od východu Slovenska. Privítala ho potleskom plná sála ľudí, ktorých podľa značiek na vozidlách priviezli z celého kraja. Hostí čakal na stole propagačný balíček a minerálka s heslom "Kto má rád vodičku, nech volí osmičku".

22.05.2010 19:38
Vladimír Mečiar Foto:
Predseda HZDS Vladimír Mečiar
debata (85)

Tento slogan našli v pozmenenej verzii aj na porciovanej káve „Kto má rád kávičku…“. Okrem politikov hosťami večera bola skupina Cigánski diabli.

Mečiar na tlačovej besede uviedol, že sa osobne zúčastní na ôsmich podobných mítingoch vo všetkých krajských mestách. Súčasne sa denne koná na území Slovenska v rôznych malých mestách a v obciach 30 až 40 podobných podujatí s voličmi. Snahou strany je podchytiť svojich tradičných voličov a osloviť aj mladých ľudí. Ambíciou Mečiara je vytvoriť po voľbách so stranou SMER dvojkoalíciu, v ktorej by mali väčší vplyv, ako tomu bolo teraz..

„Je to možné, že by to mohlo vyjsť. Nálady občanov za posledný mesiac sú k nám priaznivejšie,“ prehlásil. Širšiu koalíciu ako troch partnerov si neželá, ani to nepripúšťa. Ak by k tomu predsa len došlo, nebola by stabilná. Vláda by nevydržala celé volebné obdobie a skončilo by to predčasnými voľbami, uviedol líder HZDS.

Nastávajúce obdobie považuje Mečiar za ťažké. Pred novou vládou stoja tri hlavné úlohy. Prvou je na medzinárodnej úrovni konať v prospech európskej stability meny a politiky. Dve ďalšie bude musieť riešiť nový kabinet doma. Ide o nezamestnanosť a vyrovnávanie regionálnych rozdielov. K téme chudoby Mečiar uviedol, že „ak sa tento vývoj nepodarí zvrátiť teraz, tak naberie taký rozsah, že bude pre celý východ Slovenska ohrozujúci. Zvládnutie je možné len masívnym štátnym investovaním do infraštruktúry, čo je podmienkou pre nástup súkromných investícií“.

Mečiar odmieta v budúcom volebnom období oddelenie štátu od cirkvi, na túto tému rokoval v Prešove s predstaviteľmi pravoslávnej a evanjelickej cirkvi. Súčasne neprijateľný je pre ich stranu aj návrh na uzatváranie manželských zväzkov ľudí rovnakého pohlavia.

Za najproblematic­kejšie témy v tejto vláde považuje škandály na ministerstve životného prostredia a rezorte výstavby a regionálneho rozvoja. „Toto som bral, ako niečo, čo nám kazí štvorročnú prácu. Aj naše dobré meno, lebo sme boli v tejto koalícii, hoci sme neboli zapojení v podozrivých akciách,“ povedal Mečiar.

Ako podraz zo strany koaličného partnera strany Smer vnímal odvolanie ich ministra pôdohospodárstva Miroslava Jureňu, ktorému pripísali zodpovednosť za Slovenský pozemkový fond, napriek tomu, že ho neriadil a strana Smerom tam mala svojich ľudí.

„Tam konal predseda vlády unáhlene. Reagovali sme na to tak, že ak sa nerešpektuje koaličná dohoda, tak môžeme byť aj v inom vzťahu. Strany sa uzniesli, že koaličná dohoda platí. Jureňa bol odvolaný. Ale nebol to fér krok, ani voči Jureňovi, ani voči nám,“ povedal Mečiar. Škandalizovanie ministra odštartoval pokles ich preferencií, ktoré sa v tom čase pohybovali okolo 12 percent.

V najbližších dňoch poslancov čaká mimoriadna schôdza parlamentu. Mečiar informoval, že spolu so stranou Smer zbierajú podpisy pre zvolanie mimoriadnej schôdze NR SR k otázke dvojakého slovensko-maďarského občianstva, na ktorej sa chcú dohodnúť na texte právnych noriem. „Každý, kto robí krok k Budapešti, robí krok proti štátnosti,“ povedal Mečiar.

85 debata chyba