„Mal možnosť ukázať, že je skutočný demokrat a že berie na vedomie názor ľudí. Žiaľ, túto možnosť nevyužil,“ zdôraznil predseda a zároveň pripomenul, že podľa neho rovnako nespravil nič pre to, aby boli náklady na realizáciu plebiscitu čo najnižšie.
„Zachoval sa tak, ako sa zachoval a prakticky toto referendum zmaril,“ doplnil ho člen petičného výboru a zároveň poslanec NR SR za SaS Robert Mistrík.
Ako ďalej uviedol Sulík, strana na úspešnosť referenda nerezignovala a dotiahne ho dokonca. „Venujeme sa mu v podstate 20 mesiacov. Je to výrazná aktivita a my ju dotiahneme dokonca už len preto, aby sme niečo nezanechali v polovici a aby sme ľuďom ukázali, že nebudeme ignorovať ich vôľu,“ podčiarkol predseda a oznámil, že kampaň pred ľudovým hlasovaním bude trvať približne šesť týždňov a bude ju viesť Michal Fajin.
Podľa jeho slov sa s koaličnými partnermi o podpore tejto iniciatívy doposiaľ nebavili. „Ešte sme o tom nerokovali. Bude to zodpovedané na začiatku referendovej kampane,“ uzavrel predseda SaS.
"Prezident republiky je prekvapený zo spôsobu, akým reagoval novozvolený predseda NR SR a SaS Richard Sulík, čím deklaroval úplnú neznalosť Ústavy SR. Ak by totiž predstavitelia petičného výboru ovládali minimálne malú násobilku, ľahko by si vyrátali ústavné a zákonné lehoty, ktoré prezident musí pri vyhlásení referenda dodržať. 30 + 90 = 120 dní. Najneskôr do 120 dní odo dňa podania a pozitívneho vyhodnotenia petície sa referendum musí uskutočniť. To znamená, že ak petíciu predstavitelia strany SaS odovzdali prezidentovi 9. júna 2010, tak referendum by sa najneskôr mohlo uskutočniť 2. októbra 2010, " informoval o tom hovorca prezidenta SR Marek Trubač.
"Z toho vyplýva, že už pri podaní petičných hárkov predstavitelia petičného výboru by mali vedieť, že spojenie termínu referenda s termínom komunálnych volieb (27. novembra 2010) nie je možné. Hlava štátu už od začiatku tvrdila, že takéto referendum bude zbytočné a následky za jeho neúspech budú niesť tí, ktorí ho iniciovali, " stojí ďalej v reakcii prezidenta.
Prezident SR Ivan Gašparovič nemohol vyhlásiť referendum na koniec novembra, kedy sa konajú komunálne voľby. Prezident republiky „je prekvapený zo spôsobu akým reagoval novozvolený predseda Národnej rady SR a SaS Richard Sulík, čím deklaroval úplnú neznalosť Ústavy SR,“ uvádza sa v reakcii prezidenta na vyjadrenia predsedu strany Sloboda a Solidarita (SaS) R. Sulíka k vyhláseniu referenda.
Prezident SR Ivan Gašparovič podľa Sulíka urobil všetko preto, aby referendum nebolo úspešné a neurobil nič preto, aby náklady na referendum boli čo najnižšie. Sulík to povedal na dnešnej tlačovej besede.
„Ak by totiž predstavitelia petičného výboru ovládali minimálne malú násobilku, ľahko by si vyrátali ústavné a zákonné lehoty, ktoré prezident musí pri vyhlásení referenda dodržať. 30 + 90 = 120 dní. Najneskôr do 120 dní odo dňa podania a pozitívneho vyhodnotenia petície sa referendum musí uskutočniť. To znamená, že ak petíciu predstavitelia strany SaS odovzdali prezidentovi 9. júna, tak referendum by sa najneskôr mohlo uskutočniť 2. októbra 2010,“ uvádza sa v reakcii.
Podľa hovorcu prezidenta SR Mareka Trubača, „z toho vyplýva, že už pri podaní petičných hárkov predstavitelia petičného výboru mali vedieť, že spojenie termínu referenda s termínom komunálnych volieb (27. novembra 2010) nie je možné“.
Ako sa dodáva v reakcii od hovorcu hlavy štátu, prezident už od začiatku tvrdil, „že takéto referendum bude zbytočné a následky za jeho neúspech budú niesť tí, ktorí ho iniciovali“. Prezident sa k referendu vyjadrí v stredu predpoludním.
Prezident SR Ivan Gašparovič vyhlásil referendum iniciované stranou SaS na sobotu 18. septembra. Občania sa v ňom budú môcť vyjadriť k šiestim otázkam. Cieľom prvej je zrušenie koncesionárskych poplatkov, druhej obmedzenie poslaneckej imunity, tretej zníženie počtu poslancov na 100, štvrtej stanovenie maximálnej ceny vládnych limuzín, piata má pomôcť uzákoniť voľby cez internet a šiesta má za cieľ vyňatie osôb poverených výkonom verejnej moci z práva na odpoveď garantovaného tlačovým zákonom.
Aby bolo referendum úspešné, musí sa na ňom zúčastniť nadpolovičná väčšina oprávnených voličov. Ak by sa to podarilo, išlo by o prvé úspešné referendum v SR, ktoré bolo iniciované petíciou občanov, keďže úspešné referendum o vstupe do Európskej únie iniciovali politici. Predstavitelia SaS odovzdali petíciu za vypísanie referenda s viac ako 400.000 podpismi 9. júna v Prezidentskom paláci.