Lídri sa dohodli, že Radičovej kabinet môže vládnuť do volieb

Lídri SDKÚ, SaS, KDH a Mosta-Híd sa na rokovaní s prezidentom Ivanom Gašparovičom dohodli na tom, že podporia zmenu Ústavy, ktorá umožní kabinetu Ivety Radičovej dovládnuť. Opozičný Smer zmenu podporí.

20.10.2011 16:57 , aktualizované: 19:20
Gašparovič, Sulík, Dzurinda, Figeľ, Bugár Foto:
Prezident Ivan Gašparovič s predsedami strán SDKÚ, SaS, KDH a Most-Híd.
debata (59)

Gašparovič sa vyjadril, že po prijatí novely parlamentom (článok 115) poverí túto vládu, aby pokračovala v čin­nosti až do marcových predčasných volieb. 

Predsedovia strán prišli s dohodou, že získali 78 hlasov a na základe toho môžu podporiť novú dočasnú vládu. V prvom rade však prichádza do úvahy alternatíva, že v parlamente prejde novela ústavy a tá umožní prezidentovi poveriť výkonom funkcie i kabinet, ktorý stratí dôveru parlamentu.

Do Bruselu nakoniec pôjde Radičová

Premiérka Iveta Radičová bude nakoniec zastupovať slovenskú delegáciu na nedeľnajšom summite EÚ a eurozóny v Bruseli. Prezident sa vyjadril, že bol ochotný delegáciu zastupovať on sám, ale nová dohoda zmenila situáciu. Podľa neho delegácia má jasne stanovený odkaz, ktorý má v Bruseli odovzdať.

Rovnako odmietol kritiku zato, že sa pred spoločnými rokovaniami stretol s predsedom Smeru Robertom Ficom. Tvrdí, že Fico je podpredseda NR SR a preto jeho žiadosti o diskusiu vyhovel.

Predseda SaS Richard Sulík potvrdil ochotu všetkých menovaných urýchlene novelizovať ústavu. Koaličné strany si pripravili aj poistku, ak by zmena Ústavy v parlamente náhodou neprešla. SaS by bola pripravená za určitých podmienok po odvolaní Radičovej vlády vyjadriť novému kabinetu dôveru. Táto vláda by mala upravené programové vyhlásenie. „Máme pripravenú aj druhú alternatívu, to je tých 78 hlasov. V tomto momente môžeme povedať, že kríza je zažehnaná a stabilita zachovaná,“ deklaroval. 

Sulík zaútočil na lídra opozície Fica, že odrazu zmenil názor a keď zistil, že sa koalícia dohodla a má dosť hlasov, rozhodol sa aj on podporiť zmenu ústavy.

Predseda poslaneckého klubu SaS Jozef Kollár by mal byť v piatok vymenovaný za podpredsedu parlamentu. SaS je tretia najsilnejšia stra­na, preto má podľa Sulíka nárok na post podpredsedu NRSR.

Na čom sa dohodli koaličné strany:

  • SaS sa zaviazala k podpore štátneho rozpočtu
    • koalícia sľubu­je zrušenie priestupkovej imunity poslancov
    • ako náhrada neuskutočnenej daňovo-odvodovej reformy sa zrušia zdravotné odvody pre tých, ktorí nemajú príjem, ako sú matky na materskej či študenti nad 30 rokov
    • koalícia podporí návrh ministra obrany Ľubomíra Galka o vstupe do vojenských lesov
    • zaniknú koncesionárske poplatky za služby RTVS

Predseda KDH Ján Figeľ vyjadril odhodlanie v tomto duchu pokračovať aj v skrátenom funkčnom období. „To je najlepšie riešenie aj z hľadiska zodpovednosti, prípravy na marcové voľby a riešenie akútnych, urgentných otázok,“ povedal Figeľ. Sľúbenú podporu rozpočtu považuje za dobrú nielen pre stabilizáciu ekonomiky a verejných financií, ale aj rozvoj regiónov. „Práve v čase, ktorý celá Európa vníma ako krízový, ba až kritický,“ dodal.

Podľa šéfa Mosta-Híd Bélu Bugára zodpovednosť zvíťazila nad straníckym záujmom. „Hociktorá alternatíva oproti tej, ktorú sme ponúkli dnes, by bola horšia pre Slovensko a destabilizovala by politickú situáciu,“ povedal.

Dnešnú dohodu koalície považuje predseda SDKÚ za zavŕšenie toho, o čo sa pokúšal už v piatok, keď sa stretol s Figeľom, Bugárom aj Sulíkom. „Už v piatok ráno, keď som sa dopočul, že je ústavný problém, bolo mi jasné, že musíme prekonať minulosť a že je našou povinnosťou pokúsiť sa o dohodu,“ vyhlásil Dzurinda. Podľa neho dohoda ponúka pre Slovensko väčšiu stabilitu do predčasných volieb a tá by mala prevyšovať nad stranícke záujmy.

** **

Smer podporí zmenu Ústavy

Strana Smer je pripravená podporiť zmenu Ústavy SR, ktorá by umožnila prezidentovi odvolať vládu Ivety Radičovej a poveriť ju vládnutím do marcových predčasných volieb. Hlava štátu návrh privítala. Oznámil to šéf sociálnych demokratov Robert Fico, ktorý toto riešenie navrhol hlave štátu na štvrtkovom stretnutí.

„Smer ponúkol pánovi prezidentovi riešenie, ktoré mu umožní ústavný postup po odvolaní vlády Ivety Radičovej, ku ktorému prezident musí pristúpiť. Pán prezident bude mať po prípadnej zmene ústavy možnosť, aby buď poveril túto istú vládu vykonávaním jej funkcií, alebo aby vymenoval novú vládu,“ vyhlásil Fico s tým, že zmenu Ústavy SR sú sociálni demokrati pripravení podporiť v záujme odstránenia chaosu, ktorý spôsobila pravicová vláda.

Prezident podľa Fica privítal návrh Smeru ako východisko z krízy a oznámi ho dnes vládnym stranám ako jednu z možností postupu. Novela Ústavy SR by mala byť prijatá v zrýchlenom konaní. Hoci novelizácia nesvedčí podľa Smeru o stabilite a o istote parlamentného ústavného systému SR, „v súčasnosti je pravdepodobne jedinou možnosťou, ako Slovensko vyviesť z hlbokej vládnej krízy“.

Fico zároveň uviedol, že sociálni demokrati týmto riešením nepomáhajú Radičovej vláde, ale iba prezidentovi. „Pomáhame v tomto prípade nájsť ústavné riešenie pre pána prezidenta,“ zdôraznil. Ďalej odmietol, že by Smer zmenil svoj postoj, keďže doteraz tvrdil, že sa nebude podieľať na tvorbe dočasnej vlády a teraz prichádza s vlastným riešením. „My sa nezúčastňujeme a nezúčastníme žiadnej rekonštrukcie vlády, vytvárania nových vlád alebo vytvárania úradníckeho kabinetu,“ vysvetlil a dodal, že nejde o zmenu postoja.

Ponúknuť riešenie sa sociálni demokrati podľa svojho šéfa rozhodli preto, že pravicová koalícia nebola schopná doteraz situáciu vyriešiť. „Očakávali sme, že vládna koalícia s niečím príde, ale tá neprichádza s ničím, len s chaosom. Tak ponúkame naše riešenie,“ poznamenal Fico s tým, že vládna koalícia môže sociálnym demokratom za toto riešenie „akurát tak poďakovať“. Na otázku, či je pravda, že Smer zmenu ústavy odmietol, keď bola navrhnutá na poslaneckom grémiu, Fico odpovedal: „Toto riešenie bolo prvýkrát ponúknuté pánovi prezidentovi dnes z našich úst.“

Dnešná dohoda koaličných strán o pokračovaní vládnej koalície do predčasných volieb zväčšuje doteraz nulový povolebný potenciál SaS v smere ku svojim koaličným partnerom. „On zrejme nulový neostane, ale bude to závisieť aj od voličskej podpory. Určite však, ak by sa malo niečo podobné znova vytvárať, tie rokovania budú opatrnejšie a bude tam viac poistiek,“ uviedol pre TASR politický analytik agentúry Polis Ján Baránek, ktorý dohodu strán víta. Politická situácia, ktorá vládla na Slovensku od pádu vlády (11.10.), podľa neho hraničila s absurdnosťou.

Politológ: Dohoda zväčšuje povolebný potenciál SaS

Spoločná dohoda predstaviteľov stredopravých strán podľa Baránka prospeje nielen im samotným, ale aj opozičnému Smeru. „Predseda Smeru Robert Fico bude môcť robiť si na kritike pravicových strán kampaň. Tí si zase budú môcť robiť kampaň z tých postov, ktoré im ostanú,“ vysvetlil.

Dnešná dohoda je podľa neho výsledkom ústupku trojice koaličných strán voči liberálom. Baránek poukázal, že nielenže vo vláde ostávajú ministri SaS, ale strana má dokonca získať post podpredsedu Národnej rady SR, ktorý má obsadiť ich predseda poslaneckého klubu Jozef Kollár. „Ale myslím si, že to nebola nejaká zásadná cena za tú dohodu,“ dodal.

Požiadavky SaS na zrušenie poslaneckej imunity a sprístupnenie vojenských lesov sú podľa politológa už súčasťou predvolebnej kampane. Napriek tomu predostretie týchto tém osobne víta a je presvedčený, že ich ocenia aj občania.

Podľa politológa Michala Horského sú tieto požiadavky strany Richarda Sulíka skôr „symbolickou protiváhou“ za hlasy, ktoré sú pre súčasnú koalíciu „životne dôležité“ pri schvaľovaní rozpočtu na rok 2012. Očakávané zvolenie Kollára za podpredsedu parlamentu vníma ako snahu rehabilitovať SaS po kritike zo strany jej bývalých koaličných partnerov.

Spoločná dohoda štvorice koaličných strán podľa neho nemusí automaticky znamenať, že vláda bude v súčasnom zložení pokračovať aj po marcových voľbách. Hlavným výsledkom dnešnej spoločnej deklarácie predsedov vládneho štvorlístka je podľa neho hlavne stabilizácia politickej scény na Slovensku. „Dva návrhy riešení dávajú nádej, že vládna kríza na Slovensku v najbližších dňoch pominie,“ konštatoval.

59 debata chyba