Matovič predstavil kandidačnú listinu, takmer sa pri nej rozplakal

Hnutie Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti povedie do marcových predčasných volieb fyzik a redaktor časopisu .týždeň Martin Mojžiš. Nasleduje bývalý šéf Činohry Slovenského národného divadla Štefan Bučko a vysokoškolská profesorka a pediatrička Eva Horváthová, ktorá bola niekoľkokrát pomáhať v zahraničných misiách.

14.12.2011 13:04
Igor Matovič Foto:
Nezávislý poslanec Igor Matovič
debata (101)

„Chceme cez ňu vyzdvihnúť dobrovoľníctvo, jej prioritou bude zdravotníctvo,“ priblížil líder hnutia Igor Matovič, ktorý dnes zverejnil kandidačnú listinu pre voľby. Pri predstavení kandidátky, najmä jedného z kandidátov, sa takmer rozplakal.

Matovič sa rozcitlivel, keď oznamoval, že v prvej desiatke, konkrétne na ôsmom mieste, kandiduje Róm Peter Pollák. „Som hrdý na to, že máme na kandidátke Róma, dokonca na zvoliteľnom mieste. Od vzniku SR nikdy v parlamente nebol Róm,“ poznamenal Matovič. Pollák je vysokoškolský pedagóg, ktorý sa venuje sociálnej oblasti. „Som Róm, dlhodobo pracujem v tejto oblasti a budem sa snažiť v parlamente nielen o Rómoch rozprávať, ale aj sa s touto témou vysporiadať,“ predstavil sa Pollák.

Zo štvrtého miesta sa o hlasy voličov uchádza právnik Miroslav Kadúc, ktorý s Obyčajnými ľuďmi spolupracuje dva roky, a piaty je renomovaný slovenský ekológ, ochranár a vedec Mikuláš Huba. Nasleduje bývalý novinár Eugen Korda, ktorý sa v prípade úspechu vo voľbách mieni venovať znižovaniu korupcie, ale najmä tajným službám. „Pretože vieme, že od čias Vladimíra Mečiara sú prelezené bývalými eštebákmi a správajú sa tak, ako sa správajú. Chcel by som, aby sa správali ako štandardné tajné služby v slušných demokratických štátoch,“ vysvetlil.

Siedme miesto získala spotrebiteľská ombudsmanka Helena Mezenská. Na deviatom mieste sa nachádza manažér, farmár a občiansky aktivista Alojz Hlina, ktorý je podľa vlastných slov asi jediný kandidát v prvej dvadsiatke bez vysokoškolského titulu. Prvú desiatku uzatvára lesník Ján Mičovský. „Za Ficovej vlády mal odvahu upozorniť na rozkrádanie štátnych lesov, čo malo za následok aj abdikáciu ministra. Tento lesník bol ocenený aj ocenením za statočnosť,“ povedal Matovič.

Druhú desiatku otvára Richard Vašečka, nasleduje Štefan Kuffa, Mária Ritomská, folklorista Igor Hraško, Janka Šípošová, Pavel Brunovský, Daniela Žuffová, Ján Košturiak, diplomatka Dagmar Babčanová a dvadsiate miesto obsadil Marek Božík.

Z posledných štyroch miest sa budú o hlasy voličov uchádzať Matovič (150. miesto), Erika Jurinová (149. miesto), Martin Fecko (148. miesto) a Jozef Viskupič (147. miesto). V závere zoznamu sa nachádzajú aj kandidáti za OKS a KDH. Líder OKS Peter Zajac obsadil 146. miesto, šéf KDS Vladimír Palko zas 136. miesto. Na pozíciách 117 až 126 sú vysokoškolskí študenti.

Obyčajní majú na kandidačnej listine lekárov, učiteľov, profesorov, podnikateľov, právnikov, živnostníkov a iných. Široké spektrum ľudí spája podľa Matoviča „odvaha hovoriť ľuďom pravdu a tiež chuť urobiť zo Slovenska rozumný a ľudský štát“.

101 debata chyba